Dünya

İrandan ABDnin ön koşulsuz müzakere teklifine yanıt geldi

Ravançi, ABD ve İran arasındaki gerilime ilişkin CNN televizyonuna açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump’ın “İran şu aşamada durulmuş görünüyor.” açıklaması sorulan Ravançi, “ABD güçlerine karşı askeri harekat aşamasını tamamladık. ABD yeni bir adım atarsa karşılık veririz.” diye konuştu.

“SÜLEYMANİ SALDIRISININ PLANLANDIĞI ÜSSÜ VURDUK”

Ravançi, ayrıca öldürülen İranlı General Kasım Süleymani’ye saldırının planlandığı ve yapıldığı Amerikan üssünü vurduklarını söyledi.

“DİYALOĞA HAYIR”

ABD’nin ön koşulsuz müzakere teklifine ilişkin ise Ravançi, “Öyleyseekonomik yaptırımlarla boğaza bıçak dayayıp diyaloğa hazır olduklarını iddia ediyorlar. Kesinlikle hayır. İran halkına karşı bu düşmancadevam ettiği sürece diyaloğa hayır.” ifadelerini kullandı.

ABD MÜZAKERE TEKLİFİ YAPMIŞTI

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ise BM Güvenlik Konseyine gönderdiği mektupta, İran’a “ABD, uluslararası barış ve güvenliğin dahatehlikeye atılmasını ve İran rejiminin gerginliği tırmandırmasını önlenmek için İran ile ön koşulsuzmüzakerelere hazır.” teklifinde bulunmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Putin ile Bushun birlikte dans ettiği görüntüler ortaya çıktı

NE OLMUŞTU?

ABD’nin, İranlı General Kasım Süleymani’yi geçen hafta öldürmesinin ardından İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu. Pentagon ise Irak’ın Enbar kentinde bulunan Ayn el-Esed ve Erbil’deki ABD üslerine 12’denbalistik füzeyle saldırı düzenlendiğini doğrulamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada, İran’ın füze saldırılarında herhangi bir Amerikan ya da Irak askerinin ölmediğini belirterek, “İran şu aşamada durulmuş görünüyor. Bu da tüm taraflar ve dünya için iyi bir şey.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA