Dünya

İran gerginliği sonrası ABD Kongresinden Trumpın savaş yetkilerini sınırlama hamlesi

Donald Trump‘ın İran‘ın Süleymani’nin öldürülmesine karşı herhangi bir askeri misillemede bulunması durumdabir yanıt verileceğini söylemesi, hatta İran’ın kültürel mirasıbazı hedeflerin vurulabileceği tehdidi hem dünyadan hem ABD kamuoyunda tartışma yarattı.

TRUMP’A SÜLEYMANİ ÇAĞRISI

Tatil sonrası yeniden açılan Kongre’de de milletvekillerini önemli bir hafta bekliyor. Senato’daki Demokrat partili üst düzey ikiTrump’ın Kasım Süleymani’nin öldürülme emrinin gerekçelerininABD kamuoyuyla paylaşılması çağrısında bulundu.

TRUMP’IN ASKERİ YETKİLERİNE SINIRLAMA GETİRECEK TASARI OYLANACAK

Kasım Süleymani operasyonunu “kışkırtıcı ve orantısız” olarak niteleyen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bu hafta Trump’ın İran’a yönelik askeri adımlarına sınırlandırma getirecek bir karar tasarısını oylanacağını açıkladı. Pelosi, Trump’ın bu adımının Amerikan vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığını söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Dünyadan izole yaşayan kabileye koronavirüs bulaştı

OPERASYONUN GEREKÇELERİ PAYLAŞILMADI

Trump’ın Süleymani operasyonu emri Kongre’nin 48 saat içinde bilgilendirilmesini öngören Savaş Yetkileri Yasası gereklerini karşılıyor. Ancak gerekçelere dair belgelerve kamuoyuyla paylaşılmadı. Benzer bir tasarının Kongre’nin üst kanadı Senato’ya da sunulması bekleniyor. Trump yönetiminin operasyonla ilgili Kongre’yi bu hafta bilgilendirmesi bekleniyor.

İÇ SİYASETTE TRUMP’A TEPKİ VAR

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesine iç siyasetten yükselen tepkilere karşı Trump yönetimi, operasyonu savundu. Pompeo, İran’ın kültürel mirasıbazı hedeflerinin vurulmasının BM tarafından kabul edilen savaş suçları kapsamına girdiği yönündeki soruları yanıtlamaktan kaçındı.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  İsrail Başbakanı Netanyahu, Süleymani suikasti için Trumpı övdü

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede 3 günlük yaseden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti.