Dünya

İran füzeyle düşürülen Ukrayna uçağının kara kutusunu Fransaya gönderiyor

İran, hava savunma sistemleri tarafından “yanlışlıkla” düşürüldüğü açıklanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağınınkutusunu Fransa‘ya gönderme kararı aldı.

İran resmi ajansı IRNA’ya konuşan İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza Ofisi Genel Müdürü Hasan Rızayifer, Ukrayna uçağınınkutusunun Fransa’ya gönderileceğini açıkladı.

“TEKLİFİMİZİ REDDETTİLER”

Düşürülen uçağınkutusunun hafızasını okumak için İran’da yeterli imkanların bulunmadığını aktaran Rızayifer, “Kanada, Fransa ve ABD gibi ülkelerdenkutudaki bilgilerin indirilmesi içinyazılım donanımları İran’a göndermelerini talep ettik ancak bu ülkeler İran’ın teklifini reddetti” dedi.

“KARA KUTUNUN FRANSA’DA OKUNMASINA KARAR VERDİK”

Bunun üzerinekutunun dünyadaki tarafsız ve saygın laboratuvarlardan birinde okunması için Ukrayna, İsveç, İngiltere, Kanada ve ABD gibi ülkelere gönderilmesine karar verildiğini belirten Rızayifer, “Son olarakkutunun Fransa’da okunmasına karar verildi. Bu beş ülke dekutunun kodlarının Fransa’da çözülmesineverdi.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Dalamana gelen uçakta kapıyı açmaya çalışan yolcuya 2 yıl hapis cezası

“YANLIŞLIKLA DÜŞÜRDÜK” DEDİLER

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı. İran Genelkurmay Başkanlığı da sabah yaptığı açıklama ile söz konusu yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü duyurdu.

Uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından ABD’nin Irak’taki üslerine saldırı düzenlenmişti.