Dünya

İran dini lideri Hamaneyden Trumpın tehdidine yanıt: Gerekirse vuracağız

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ne saldırıyla ilgili İran‘ı tehdit eden ABD Başkanı Trump’a sosyal medya üzerinden yanıt veren İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Savaşlardan yana değiliz, ancak İran ulusunun çıkarlarını, haysiyetini ve görkemini şiddetle savunuyoruz. Eğer birisi bunu tehdit ederse, tereddüt etmeden onlarla yüzleşeceğiz ve onları vuracağız” dedi.

“MİLLET SİZDEN NEFRET EDİYOR”

Hamaney, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıyla ilgili İran’ıtutan ABD Başkanı Trump’a Twitter’danverdi. ABD Başkanının tweet’ini alıntılayarak son dakika bir mesaj paylaşan Hamaney, “Bu adam Bağdat’taki olaylar yüzünden İran’ıolarak görüyoruz diye tweet attı ve İran’a yanıt vereceğiz dedi Birincisi: Hiçbir şey yapamazsın… İkincisi: Eğer mantıklı olsaydınız -ki değilsiniz- Afganistan, Irak ve diğer ülkelerde işlediğiniz suçlardan dolayı milletlerin sizden nefret ettiğini anlardınız” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Konferansı için Berline iniş yaptı

“GEREKİRSE VURACAĞIZ”

Bu mesajının ardından bir tweet daha atan Hamaney, “İslam Cumhuriyetiokumaya ve savaşmaya karar verirse, bunu kesinlikle yapacaktır. Savaşlardan yana değiliz, ancak İran ulusunun çıkarlarını, haysiyetini ve görkemini şiddetle savunuyoruz. Eğer birisi bunu tehdit ederse, tereddüt etmeden onlarla yüzleşeceğiz ve onları vuracağız” ifadelerini kullandı.

“BU BİR UYARI DEĞİL, TEHDİTTİR”

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, elçiliğe yapılan saldırıdan İran’ıtutarak, “İran, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nde herhangi bir kayıp durumunda ağır bir bedel ödeyecek. Bu bir uyarı değil, bir tehdit. Yeni Yılınız Kutlu Olsun!” dedi.

NE OLMUŞTU?

İran’a yakınlığıyla bilinen Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) örgütü, Irak’ın Kerkük bölgesindeki koalisyon güçlerine saldırı düzenlemiş, saldırıda 1 ABD vatandaşı hayatını kaybetmiş, 4 Amerikan ve 2 Irak askeri yaralanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Çinde koronavirüs şüphelilerini ihbar edenlere 430 liralık para ödülü verilecek

Bunun üzerine ABD Savunma Bakanlığı, söz konusu örgüte ait Irak ve Suriye’deki 5 hedefi vurduklarını duyurmuştu.

Irak Savunma Bakanlığı da örgütün, Enbar’daki El-Harş ve Sellum bölgelerindeki iki mevzisine ABD tarafından üç hava saldırısı yapıldığını bildirmişti.

Irak Sağlık Bakanlığı, Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugaylarının Enbar’daki üslerine düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

ABD’nin saldırılarını protesto etmek isteyen yüzlerce kişi, dün sabah saatlerinde Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğinin kapısını kırarak, içeri girmiş ve binayavermişti.

Olayların ardından Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Irak’taki tesislerine yapılacak herhangi bir saldırıdan İran’ıtutacağını kaydederek, “O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir.” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  İsrailli genç kız toprak karşılığında Rusya tarafından serbest bırakıldı

Kaynak: AA