Dünya

İran dini lideri Hamaney: Bölgedeki çalkantılı durumun nedeni, ABDnin yozlaşmış varlığıdır

İran dini lideri Hamaney, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü eski Komutanı Kasım Süleymani’yi öldüren ABD’yibir dille eleştirdi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Hamaney, bölgedeki çalkantılı durumun nedeninin, ABD’nin yozlaşmış varlığı olduğunu belirterek, “Bununla yüzleşmeninyolu bölge içindeki işbirliğine bağlı olmaktır” dedi.

Hamaney, “Bölgedekidurum, bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin her zamankinden dahagüçlendirilmesini ve yabancıların girişimlerinin etkisinden kaçınılmasını gerektiriyor. İran defalarca bölgedeki ülkelerle daha yakın ilişkiler kurmaya hazır olduğunu duyurdu” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüsten ölenlerin sayısı 637ye çıktı

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede 3 günlük yaseden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti.

Haber Videosu

: İran dini lideri Hamaney: Bölgedeki çalkantılı durumun nedeni, ABD’nin yozlaşmış varlığıdır