Dünya

İran dini lideri Hamaney 2012den bu yana ilk kez Cuma namazı kıldıracak

İran‘ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bugün başkent Tahran‘da 2012 yılından bu yana ilkCuma namazını kendi kıldıracak.

İran’ın Mehr haber ajansı, 80 yaşındaki Hamaney’in Cuma namazını Tahran’ın Musalla Cami’nde kılacağını bildirdi. Haberde, yetkililerin, “İran halkının birdaha birliğini ve ihtişamını ortaya koyacağı” yönündeki sözlerine yer verildi.

8 YIL ÖNCE KILDIRMIŞTI

Hamaney, Cuma namazını enİslam Devrimi’nin 33’üncü yıl dönümü münasebetiyle 2012’de kıldırmıştı.

ABD merkezli düşünce kuruluşu The Washington Institute for Near East Policy’den Mehdi Halacı, dini liderin ancak önemli bir mesaj vermek istediği zamanlarda Cuma namazını kendisinin kıldırdığını ve bu açıdan sembolik açıdan çok önemli birolarak görüldüğünü söyledi.

Halacı, İranlı liderlerin Cuma namazını kıldırma ve hutbe verme işini genellikle güçlü hitabete sahip imamlara yaptırmayı tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.

Sıradaki Haberi Oku  Davutoğlunun tanıtım programında en çok ve en az kullandığı kelimeler dikkat çekti

EN SON “ARAP BAHARI” ZAMANI HUTBE VERMİŞTİ

BBC Farsça’dan Kasra Naji, Hamaney’in enCuma namazını kıldırdığıArap Baharı’nın en yoğun günlerinin yaşandığına dikkat çekti.

Naji, “O dönemde, hutbeyi Arapça vererek, Arap dünyasında da duyulmasını sağlamıştı. Arap coğrafyasında yaşananları İslami Uyanış olarak nitelendirerek, olaylara yön vermek istemişti. Ancak başaramadı” dedi.

HAMANEY’İN DEVRİM MUHAFIZLARINA SAHİP ÇIKMASI BEKLENİYOR

Naji, Hamaney’in hutbesinde geçtiğimiz hafta içerisinde Ukrayna Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağının Tahran’da kalkış sırasında düşürülmesinden dolayı yoğun eleştirilerle karşı karşıya olan Devrim Muhafızları’na sahip çıkmasının beklendiğini de sözlerine ekledi. Naji, Hamaney’in yolcu uçağının düşürülmesinin ardından başlayan protestoların bastırılması çağrısı yapabileceğini de vurguladı.