Dünya

Iraktaki ABD Büyükelçiliğine roketli saldırı: 3 yaralı

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne dün gece en az 3saldırısı düzenlendi. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir kaynak, yüksek güvenlikli Yeşil Bölge’de bulunan Bağdat Büyükelçiliği’ne atılan roketlerden birinin kafeteryaya, diğer ikisinin ise biraz uzağına isabet ettiğini bildirdi.

Saldırılarda 3 kişinin yaralandığı öğrenilirken, henüz saldırıları üstlenen olmadı. Ancak yetkililer saldırıyı İran’ın gerçekleştirme ihtimali üzerinde duruyor.

ABD’DEN IRAK’A ÇAĞRI

Irak Başbakanı Adil Abdül Mehdi saldırıları kınadı ve bu tür saldırıların devamının “Irak’ı çatışma alanına dönüştürme” riski taşıdığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Irak hükümetini diplomatik binalarımızı koruma yükümlülüğünü yerine getirmeye çağırıyoruz” denildi.

Irak,zamanda ABD ve İran arasında tırmanan gerilimin ortasında kalmıştı.

KASIM SÜLEYMANİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Aralık ayında ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği dışında toplanan binlerce kişi, Amerikan güçlerinin Irak’ta İran destekli Hizbullah Tugayları’na yönelik hava saldırılarını protesto etmişti. Göstericiler elçiliğin dış duvarını yakmış, Amerikan güçleri protestocuları uzaklaştırmak için göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Türk askerleriyle birlikte devriye atan Rus komutan, YPG paçavrasıyla görüntülendi

Bu olayın ardından ABD, bir insansız hava aracıyla 3 Ocak’ta düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmüştü.

Saldırıyı kınayan Irak hükümeti ABD’ye ülkedeki askerlerini çekmesi çağrısı yapmış ancak bu çağrı karşılık bulmamıştı.

Saldırıda, Hizbullah Tugayları’nın komutanı olan Iraklı Ebu Mehdi El Mühendis de öldürülmüştü.

ABD ve İran arasındakigerilimin yatışmasının ardından Irak’taki protesto gösterileri yeniden patlak verdi.

Haber Videosu

: Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne roketli saldırı: 3 yaralı