Ekonomi

İnsomnia nedir

İnsomnia ya da uyuyamama hastalığı, bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır.

Hastalarolarak, gözlerini birkaç dakikadankapalı tutamamaktan ya da yatakta bir o yana bir bu yana dönerek uyuyamamaktan yakınırlar.

KRONİK HASTALIĞA DÖNER

İnsomnia birkaç gece sürerse geçici, 1 hafta ile 3 hafta arasında sürerse kısa süreli, 3 haftadansürerse kronik insomnia olur. Kronik bir hastalığa dönüşerek uyuma eksikliği doğrultusunda oldukça zararlı olabilir.

UYUMA DENGESİNİ BOZAR

İnsomnia; doğal uyuma dengesini bozar ve tamiri oldukçaolabilir. İnsomnia hastalarıolarak öğleden sonra ya da akşama doğru kısa süreli uyudukları için, geceleri de uyumakta zorluk çekerler.

FİZİKSEL VE ZİHİNSEL SORUNLARA YOL AÇAR

Bazıları da vücutlarını sınırlarında kullanmaya çalışırlar. Bu da çok mühim fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açar.

Sıradaki Haberi Oku  AB koronavirüse karşı 540 milyar avroluk paket hazırladı

İnsomnia ayrıca birçok ilacınetkisi olarak, stres sebebiyle ya da duygusal, fiziksel ve zihinsel sorunlar doğrultusunda da oluşabilir.

TEDAVİ YÖNTEMİ

İnsomnia’dan kurtulmak için uyku haplarının yanı sıra kediotu gibi birtakım bitkilere de başvurulabilir.

Geleneksel yöntemlerin başında; uyumadan önce sıcak süt içmek, uyanır uyanmaz sıcak bir duş almak, öğlen egzersiz yapmak, öğlen yemeğinde bolyemek ve akşam yemeğinde azyemek ve erken yatmaya çalışmak gelir.

Geleneksel Çin tıbbı da yaklaşık bin yıldır insomnia lehinde kullanılmaktadır, genelde akupunktur, diyet ve yaşam analizi, bitkilerönlemleri oluşturur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri