Dünya

İngilterede seçimi kazanan Johnson: 31 Ocakta ABden ayrılıyoruz

İngiltere‘deki erkenseçimden zaferle çıkan Başbakan Boris Johnson, üç yıldan uzun süredir Brexit üzerinden yaşanan siyasi karmaşayı eleştirdi ve “Halk Muhafazakar Parti hükümetine güçlü bir yetki verdi, Brexit’i gerçekleştireceğiz. Bu saçmalığa birvereceğim ve 31 Ocak itibariyle Brexit’i halledeceğiz” dedi.

“HAYDİ BREXİT’İ HALLEDELİM”

İngiltere halkının sandıkta ‘inkar edilemez ve tartışılmaz’ bir karar verdiğini savunan Johnson, böylece ikinci bir Brexit referandumu tehdidini de bertaraf ettiklerini söyledi.

Halkın, partisine verdiği desteği ‘çantada keklik’ gibi görmeyeceklerini de belirten Johnson, “Haydi Brexit’i halledelimönce kahvaltı yapalım” ifadelerini kullandı.

“AVAM KAMARASI’NDA ÇOĞUNLUĞU SAĞLADI”

?Seçimde, Başbakan Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, oyların yüzde 43’ten fazlasını alarak Avam Kamarası’nda çoğunluğu sağladı. Oy oranı yüzde 32’de kalan İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise bir sonraki seçimde partisinin başında olmayacağını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  Salvini: Koronayı yenelim, AByi sonra düşünürüz

Bu sonuçlara göre partilerin tahminisayıları şöyle oldu:

Muhazafakar Parti 364, İşçi Partisi: 203, İskoç Ulusal Partisi 49, Liberal Demokrat Parti 11, Plaid Cymru 4, Yeşil Parti 1, diğer partiler 18.

Haber Videosu

: İngiltere’de seçimi kazanan Johnson: 31 Ocak’ta AB’den ayrılıyoruz