Dünya

İngilterede ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa kararı aldı

İngiltere‘de seçimleri Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı. Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326’yı geçerek 2 yıl aradan sonra yenidenbaşına iktidara geldi. Bu gelişmelerin ardından İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, istifa edeceğini açıkladı.

Sandık çıkış anketlerine göre partisi büyük kan kaybeden Corbyn, yaptığı açıklamada seçmenlerine ve ‘medyanın baskısı altında kalan’ ailesi, arkadaşları ve eşine teşekkür etti.

İSTİFA KARARINI DUYURDU

“Açıkçası parti için çokkırıklığına yol açan bir gece oldu” diyen Corbyn, “Ancak şunu söylemek istiyorum, bu seçim kampanyasında birbildirisi sunduk” ifadesini kullandı.

Brexit’in seçim tartışmalarını çokkutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını savunan Corbyn, görevi bırakacağını ve bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını duyurdu.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Konferansı için Berline iniş yaptı

Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn’in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.

JOHNSON TEK BAŞINA İKTİDARA GELDİ

Sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326’yı geçerek 2 yıl aradan sonra yenidenbaşına iktidara geldi.

Johnson’ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191ile ikinci oldu. İşçi Partisi, 2017’de kazandığı 262 sandalyeden 71’ini kaybederek tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.