Eğitim

İhsan Oktay Anar kimdir? İhsan Oktay Anar hayatı, sanatı ve eserleri!

Puslu Kıtalar Atlası adlı eseri ile tanınan ancak çok sayıda yetkin eseri olan ve edebiyat dünyamıza nitelikli eserler kazandıran İhsan Oktay Anar‘ın hayatı, sanatı ve eserleri okurların merak konusu oldu. İhsan Oktay Anar kimdir?

İHSAN OKTAY ANAR KİMDİR?

İhsan Oktay Anar doğum tarihi: 1960

İhsan Oktay Anar kaç yaşında: 60 yaşında

İhsan Oktay Anar: Yozgat

İhsan Oktay Anar eş: Özlem Anar (e. 1999)

İhsan Oktay Anar eğitim: Ege Üniversitesi

İHSAN OKTAY ANAR HAYATI

Ailesi ve çocukluğu

İhsan Oktay Anar, 1960 yılında İstanbullu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Yozgat’ta dünyaya geldi. Babası Mehmet Sait Bey, TEKEL’de müskirat eksperi, annesi Bedia Hanım ise memurdur. Süheyla ve Füruzan adlarında iki ablası vardır. Anar’ın ataları, 1893’te Kazan’dan İstanbul’a gelmiş. Büyükbabası Abdullah Almaçov, ilahiyat tahsili yapmak için Fatih Medresesi’ne gitmiş ve burada müderrislik yapmış. Medreselerin kapatılması sonucu buradan ayrılmıştır. İstanbul’a yerleşen Anar’ın büyükbabası soyadı kanunu ile “Anar” soyadını almış.

Sıradaki Haberi Oku  Vejetaryen nasıl yazılır? TDKya göre vejetaryen mi, vajetaryen mi?

“Anar soyadını amcam bulmuş. Amcam bir Rum kadınına âşık olmuş, kadın ona karşılık vermemiş ve ‘Seni hiç unutmayacağım, daima anacağım.’ adında (anlamında) Anar soyadını seçmişler.”

Eğitimi ve çalışma hayatı

Anar, babasının mesleği gereği ilk ve ortaokulu İstanbul’da okumuş,çağlarında İzmir’e taşınmışlar. Burada Karşıyaka Erkek Lisesi’ne başlamış ancak tamamlayamadan okuldan atılmış veeğitimini akşam lisesi’nde tamamlamış. Akşam lisesinde eğitim almaya başlayan Anar, gündüzleri tabela boyamaya başlamış. Tabela boyama işini üniversiteye kadar devam ettirmiş ve üniversiteyi kazandıktan sonra bırakmış

“Okuldan kaçıp kütüphaneye gidiyordum. Milli kütüphaneye gidiyordum. Okuldan kaçıyor, orada okuyordum. Maupassant, Çehov, Gogol. Bir gün eve okuldan atıldığım haberi geldi, devam etmediğim için.”

Lise eğitiminden sonra Ege Üniversitesi’nde felsefe bölümüne devam eden Anar, askerlik görevini ertelemek için aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti. 1995 yılında askerliğini teğmen olarak yaptı ve Kuzey Irak Harekâtı’nda görev yaptı. Yüksek lisans sonrası Ege Üniversitesi felsefe bölümünde araştırma görevlisi olarak atandı ve 2011 yılında emekli oldu.

Sıradaki Haberi Oku  5 Şubat Laiklik ilkesinin kabulünün 83. yıl dönümü! Laiklik nedir? Atatürkün laiklikle ilgili sözleri...

SANAT HAYATI

Okuldan çok kütüphaneye giden Anar, bu nedenle Karşıyaka Erkek Lisesi’nden atılmıştır. Çalışmalarını roman alanında yoğunlaştırmış ve 2018 itibarıyla yedi romanı yayımlanmıştır. Anar’ın 1991’de yazdığı ve yayımlatmak için dörtboyunca çeşitli yayınevleriyle görüştüğü Tamu adında yayımlanmamış bir romanı da mevcuttur.[4] Anar, daha sonra bu eseriniincelediğinde beğenmemiş ve yayımlatmaktan vazgeçmiştir.

Romancılığı

İhsan Oktay Anar’ın yazın biçimi, göndermeler içerir. Kabaca birkaç örnek vermek gerekirse Amat’taki İsrafil adlı çocuğun gemi borazancısı olup diriliş düdüğünü çalışı, kıyamet günü Sûr’a üfleyecek İsrâfil’e, alt ambar toprak altına ve kabiri sembolize etmektedir.

Hikayeleri

İlk hikâyesi Mor Köpük dergisinde yayınlanan “Kâfirler İçin Apologia”dır. Aynı dergide 1989 yılında “Rabnûmâ” başlığıyla bir diğer hikâyesi daha neşredildi.[5] “Yavuz Sultan Selim Han Efendimizin Çaldıran Meydan Muharebesi” başlıklı hikâyesi YKY tarafından çıkarılan Kitap-lık dergisinde yayınlandı. Yiğit Değer Bengi tarafından hazırlanan 1002. Gece Masalları adlı kitapta “İnşaat İşçisi Rıfkı’nın Dehşet Verici Akıbeti” isimli bir öyküsü yer aldı.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Selçuktan öğretmenlere müjdeli haber: Her ilçeye öğretmen destek noktası açılacak

İHSAN OKTAY ANAR ESERLERİ

• Puslu Kıtalar Atlası,

• Kitab-ül Hiyel,

• Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri,

• Amat,

• Suskunlar,

• Yedinci Gün,

• Galîz Kahraman,