Dünya

Hollanda, THY uçağıyla ilgili gerçekler saklandı iddiası için harekete geçti! CEOyu ifadeye çağırdılar

Hollanda Temsilciler Meclisi, ABD’li New York Times gazetesinde yeriddiaları araştırmak için bir komisyon oluşturdu. Komisyon, iddialara ilişkin olarak 11 yıl önceki kazada yetkili konumda olan tarafları da dinleyecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre bu bağlamda 6 Şubat’ta yapılacak özel oturuma Boeing firmasının Başkanı ve CEO‘su David Calhoun da çağrıldı. Özel oturumda, “THY uçağının düşüşünde, Boeing’in sistemsel tasarım hatalarının da etkili olduğu” yönünde hazırladığı raporun sümen altı edildiğini iddia eden Prof. Dr. Sidney Dekker de dinlenecek.

Dr. Sidney Dekker, New York Times’ın haberinin kaynaklarından biriydi. Komisyon, meclisteki oturuma, dönemin Hollanda Güvenlik Kurulu (OVV) Başkanı Pieter van Vollenhoven ve şimdiki başkan Jeroen Dijsselbloem’u da çağırdı.

Sıradaki Haberi Oku  Danimarkada bulunan 5 bin 700 yıllık sakız, Taş Devrinde yaşayan bir kadın hakkında ipuçları bulunmasını sağladı

“BOEİNG’İN SORUMLULUĞU RAPORA GİRMEDİ”

New York Times gazetesi, 20 Ocak’ta, kaza araştırmasının sonuçlarının bütünüyle kamuoyuna açıklanmadığını iddia eden bir haber yayımladı.

Haberde, Hollandalı yetkililerin raporunda iddia edildiği gibi, kazanın ‘başlı başına pilot hatası’ nedeniyle değil, ‘riskli tasarım seçimleri ve hatalı güvenlik değerlendirmeleri” etkisiyle de gerçekleştiği iddia ediliyordu.

Bu iddiayla ilgili gazeteye konuşanise Hollandalı yetkililerin, 2009’daki kaza ile ilgili rapor hazırlamasını istediği uçuş güvenliği uzmanı Prof. Dr. Sidney Dekker’di. Gazeteye göre, Hollanda Güvenlik Kurulu Dekker’in raporunu, Boeing’den ve ABD Federal Havacılık Müfettişleri’nden gelen baskı sonucu sümen altı etti ve üretici firmayayüklemekten kaçındı.

737 MAX’LERLE PARALELLİK VAR

Dr. Sidney Dekker’in iddiasına göre, 2009 yılında yaşanan kaza, peş peşe düşen Boeing 737 Max’lerdeki sistem hatasına ilişkin de ilk emareleri ortaya koyuyordu.

Sıradaki Haberi Oku  ABD, Afganistandan 4 bin askerini geri çekmeyi planlıyor

2009’da düşen Boeing 737 tipi uçağınmodeli olan 737 Max’ın üretimi, Endonezya ve Etiyopya’da346 kişinin öldüğü iki kazanın ardından geçen yıl durdurulmuştu. New York Times’ın ulaştığı, bazıları daha öncedenolan bulgular, Türk Hava Yolları kazasıylakazalar arasında paralellikler olduğunu gösteriyor.

KAMUOYUNDAN GİZLENDİ

Toplamda 346 kişinin öldüğü 737 Max kazalarına ilişkin soruşturmalarda, uçağın burnunun başarısız bir güvenlik sitemi tarafından aşağı itildiği belirlendi. Boeing, pilotların böyle bir soruna müdahale etmesine yardımcı olacak bilgileri vermedi.

Kazadan sonra OVV tarafından görevlendirilen havacılık güvenliği uzmanı Dr. Sidney Dekker da, Boeing’in, 737 Max yazılımı konusunda pilotları hiçbiruyarmadığını söylemişti.

Hollandalı uzman, Boeing uçaklarındaki tasarım hatasının yıkıcı sonuçları konusundaki raporunun da kamuoyundan gizlendiğini öne sürmüştü.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya açıkladı: Putin, Erdoğanla Türkiye ziyaretinin tarihi konusunda anlaştı

Haber Videosu

: Hollanda, THY uçağıyla ilgili “gerçekler saklandı” iddiası için harekete geçti! CEO’yu ifadeye çağırdılar