Dünya

Hizbullah da intikam yemini etti: Süleymaniyi öldüren ABD askerleri bedel ödeyecek

Lübnan’daki Şii Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, hareketin kalesi olarak bilinen başkent Beyrut’un güney banliyösünde, ABD’nin hava saldırısı sonucu öldürülen İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis için düzenlenen törene hitaben televizyon konuşması yaptı.

Kasım Süleymani’nin 1 Ocak’ta kendisini ziyaret ettiğinieden Nasrallah, ABD’deki gazetelerde kendisine ilişkin çok yazılar yazıldığı konusunda Süleymani’yi uyardığını kaydetti.

Nasrallah, Süleymani’nin çok sayıda suikast girişiminden sonra ABD’deki seçimler ve bölgesel gelişmeler ışığındabir saldırıyla öldürüldüğüne dikkati çekti.

“TRUMP PETROL KUYULARINI ELE GEÇİRMEK İSTİYOR”

ABD Başkanı Donald Trump‘ın Irak’taki petrol kuyularını ele geçirmek istediğini belirten Nasrallah, ABD’nin bölgede kendisine karşı çıkan bir devlet istemediğini belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye-Yunanistan hattında gerilim artıyor! Atina, dört olası senaryo üzerinde duruyor

Nasrallah, Süleymani’ye yönelik suikastın bağımsız birolmadığını ve Amerikalıların bölgede yeni bir savaş açtıklarını söyledi.

Sekreter Nasrallah, Süleymani ve Mühendis’in öldürüldüğü Bağdat’taki hava saldırısına karşı ABD’nin bölgedeki askeri varlığınaverme çağrısında bulundu.

Süleymani suikastından sonra İran yönetiminin bölgedeki müttefiklerinden bir talepte bulunmadığını aktaran Nasrallah, “direniş gruplarından”, Süleymani’nin ölümüne karşı kısas uygulama kararıolursa bunun kendi iradeleri olduğunuetti.

Süleymani ve Mühendis’i öldüren ABD askerlerinin bedel ödeyeceğini söyleyen Nasrallah, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trump ve yönetimi, Amerikan askerlerinin cenazeleri ülkelerine gönderildiğinde kaybettiklerini anlayacaklar. Süleymani’nin öldürülmesine karşı uygulanacak en adil kısas, ABD’nin bölgemizdeki askeri varlığı, askeri üsleri ve savaş gemileri ile her Amerikanve askerine yönelik olacaktır. Bu konuşmalarımızla Amerikalı sivilleri kastetmiyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Yüzlerce insanın canını alan koronavirüsün fotoğrafları ilk kez yayımlandı

“SÜLEYMANİ’NİN AYAKKABISI, TRUMP’IN BAŞI İLE AYNI DEĞERDE”

ABD’de Süleymani’ye eşdeğer kimsenin olmadığınıeden Nasrallah, “Süleymani’nin sırf ayakkabısı bile Trump’ın başı ve yönetimiyle aynı değerde” diye konuştu.

ABD’nin boynu bükük bir şekilde bölgeden çekileceğinieden Hizbullah lideri, “ABD’nin çıkmasıyla Kudüs’ü özgürleştirmek her zamandan daha yakın olacak. Hatta savaşmaya bile gerek kalmayabilir” dedi.

Süleymani meselesinin İran meselesi olmadığını,’ direniş eksenin’ ve tüm ümmetin de meselesi olduğunueden Nasrallah, “İran sizden bir şey talep etmedi ve kendisi karar verecek. Ancak intikam almak için ne yapacağınıza sizin karar vermeniz lazım. Çünkü busizi de hedef alıyor sadece İran’ı değil. Hepimiz tüm bölgemizde adil bir intikamı seçmeliyiz” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs karantinasında 14 gün kuralına taahhütname

Nasrallah, “Bazıları Süleymani’ye eşdeğer bir kişiden intikam almaktan bahsediyor. Ancak onun değerinde bir kişi yok” diye ekledi.