Dünya

Hintli şirket, hava kirliliğini fırsat bilip temiz hava satmaya başladı

Hindistan, Çin, Japonya gibi ülkeler hem nüfus yoğunluğu hem deüretimininolması nedeniyle sık sık hava kirliliğiyle boğuşmak durumunda kalıyor. Özellikleyıllarda Çin hava kirliliği konusunda rekor kırıyordu. Ancak Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi‘de hava kirliliği ölümcü boyutlara ulaştı. Hatta şehirde hava kirliliği yüzünden okullar tatil edildi ve vatandaşlar dışarı çıkmamaları konusunda uyarıldı. Hal böyle olunca bazı vatandaşlar için yeni iş fırsatları doğdu. Yeni Delhi’de bir şirket vatandaşlarahava satmaya başladı. Bu hizmetten faydalanmak isteyenler 15 dakika için 299 rupi (24 TL) ödüyor.

EN KİRLİ HAVA REKORUNU KIRDI

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip Yeni Delhi’deüretimi de oldukça fazla. Bu nedenle Yeni Delhi’de hava kirliliği riskli boyutlara ulaşmış durumda. Hatta şehirde okullar bir süreliğine tatil edildi. Yeni Delhi, 5 Kasım’da hava kalitesi indeksinde 527 puanla, dünyada şimdiye dek ölçülmüş enhava rekorunu kırdı. Bu kirlilik oranı, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği eşiğin 20 kat üstünde ve insan yaşamını tehdit ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  Wall Street Journaldan kapsamlı analiz: Türkiye rest çekiyor ve kazanıyor

YAKLAŞIK 5 MİLYON MASKE DAĞITILDI

Hava kirliliğin rekor boyuta ulaşmasının ardından; yüksek mahkemenin kararıyla oluşturulan kurul,sağlığını korumaya yönelik önlemler çerçevesinde kentte ve iki komşu eyalette bazı sınırlamalar getirdi. Kentte, acililan edildi ve yaklaşık 5 milyon maske dağıtıldı. Bunun yanı sıra tüm inşaatlar bir hafta süreyle durduruldu, havai fişekler yasaklandı. Pazartesi gününden itibaren trafikten kaynaklanan hava kirliliğini azaltmak için tek-çift plaka uygulamasına geçildi ve araçların plakalarına göre belirli günlerde trafiğe çıkması kararlaştırıldı. Bazı iş yerleri ise personellerinin evden çalışmasını istedi.

24 TL’YE 15 DAKİKA FAYDALANABİLİYORLAR

Havada akciğerlere oturan zararlı parçacık oranının (PM2.5) metreküp başına 533 mikrograma çıktığı bildiriliyor. Yeni Delhi’deböyle olunca Oxy Pure isimli bir şirket, müşterilerinehava satmaya başladı. Kimyasal tüplerde üretilip muhafaza edilen ve farklı aromalara sahip olan bu ‘temiz havaların’ vücut ve zihin üzerindebir etkiye sahip olduğu belirtiliyor. Yeni Delhi halkı ise 299 Rupi (24 TL) ücret karşılığında bu hizmetten 15 dakika boyunca faydalanabiliyor. Daha önce aynı uygulama hava kirliliğinin yoğun olduğu ülkelerden biri olan Çin’de de yapılmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Çinde insandan insana bulaşan gizemli virüsten ölenlerin sayısı 17ye çıktı

Haber Videosu

: Hintli şirket, hava kirliliğini fırsat biliphava satmaya başladı