Dünya

Havayolu şirketi, trans bir yolcunun şikâyeti üzerine anonslarında Bayanlar ve Bayları kaldırıyor

Avrupa‘nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan EasyJet’in, trans bir yolcunun şikayeti sonrasında uçak içi anonslarında “Bayanlar ve Baylar” ifadesini kullanmaktan vazgeçtiği belirtiliyor. Şirketin sözcüsü, İngiliz Independent haber sitesine personele bundan böyle “Hepiniz hoş geldiniz” gibi, “kapsayıcı” ifadeler kullanmasının tavsiye edildiğini söyledi.

KONUYLA İLGİLİ, BİR TWİTTER KULLANICISI ÇAĞRIDA BULUNDU

Andi Fugard adlı yolcu, Ağustos’taki bir Twitter mesajında “Sevgili EasyJet, ikili cinsiyeti güçlendirmek için bir tür rekabet halinde misiniz?” diyerek şirkete dilini değiştirme çağrısında bulunmuştu. EasyJet, Londra‘daki Birkbeck Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Dr. Fugard’a “çeşitlilik” ve “kapsayıcılığa” vurgu yaptığı bir mesajla yanıt vermiş ve önerinin değerlendirileceğini açıklamıştı. Stonewall adlı Londra merkezli LGBT hakları kuruluşunun bir sözcüsü de CNN’e, “İnsanlara cinsiyetsiz bir dille hitap etmek, kimsenin kendisini dışlanmamış hissetmesini sağlamanınve pozitif bir yolu” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İranda koronadan ölenlerin sayısı 5 bin 31 oldu

AİR CANADA YASAKLADI

Kanadahavayolu şirketi Air Canada, Ekim’de karşılama anonslarında “Bayanlar ve Baylar” denmesini yasaklamıştı. Şirket yetkilileri bunun yerine “Herkese merhaba” deneceğini duyurmuşlardı. United ve Air Italy gibi bazı havayolu şirketleriyle Travelport gibi acenteler, bilet rezervasyonlarında yolcuların cinsiyetini “X” diye işaretlemesineveriyor. Ancak bunun için yolcunun seyahat belgesinin “X” ifadesini içermesi şartı aranıyor.

Haber Videosu

: Havayolu şirketi, trans bir yolcunun şikâyeti üzerine anonslarında ‘Bayanlar ve Baylar’ı kaldırıyor