Gündem

Gümüş Nasıl Temizlenir?

Gümüşü nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Gümüşü temizlemek için birçok farklı seçenek vardır ve birçok farklı malzeme türü gümüş eşyalarınızı yeniden güzel görünmesini sağlayabilir. Sevdiğiniz bir gümüş parçasını kaybettiyseniz veya aşınmış bir parçayı onarmanız gerekiyorsa, evde deneyebileceğiniz bazı temel yöntemler vardır. Aşağıda birkaç popüler seçenek bulunmaktadır. Kabartma tozu ve sirke, kararmayı gidermeye ve gümüş parçalarının parlaklığını geri kazanmaya yardımcı olabilir. Mısır nişastası ve Amonyak da etkili temizlik maddeleridir.

Amonyak

Bayan gümüş bileklik çeşitlerinden birini aldınız ve temizlemek istediniz. Temizlik seçeneklerini görünce sevineceğinize eminiz. Çünkü gümüş temizlemek oldukça kolay. İlk yöntem de amonyak kullanmak. Gümüş temizlemek için, iki ölçü ılık su ile bir ölçü berrak amonyak çözeltisi kullanabilirsiniz. Gümüş parçanızı 10 dakika solüsyonda bekletin, ardından yumuşak bir bezle kurulayın. Kimyasal yanıklara neden olabileceğinden, amonyak solüsyonunu yaldızlı gümüş veya inci eşyalar üzerinde kullanmayın. Ayrıca, yüzeyi matlaştırabileceğinden, amonyak solüsyonunu antika gümüş eşyalar üzerinde kullanmamalısınız.

Sıradaki Haberi Oku  VİOP 30 Endeksi

Karbonat

Gümüş temizlemenin en iyi yollarından biri kabartma tozu kullanmaktır. Bir macun yapmak için kabartma tozunu suyla karıştırabilirsiniz. Bir macun elde ettiğinizde, macunu gümüşünüze uygulamak için yumuşak bir bez kullanın. Gümüşü fırçayla çizmemeye dikkat edin. Daha sonra herhangi bir kabartma tozu da durulamalısınız. Kabartma tozunun gümüşünüze zarar verebileceğinden endişeleniyorsanız, birkaç saat açık bırakabilirsiniz.

Sirke

Çok fazla para harcamadan gümüşünüzü temizlemek istiyorsanız karbonat ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Çözeltinin asitliği, gümüşün üst tabakasını parçalayacak ve kararmayı giderecektir. Gümüşü ıslattıktan sonra sıvıyı çıkarmalı ve ürünü kurulamalısınız. Gümüşü temizlemek için çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz. Bu uçucu yağ çok güçlüdür, ancak sonuç almak için sadece küçük bir miktara ihtiyacınız vardır.

Sıradaki Haberi Oku  Bilecik'te AK Kadınlar yaşlıların gönlünü fethediyor

Mısır nişastası

Gümüşü temizlemek için mısır nişastası ve sudan yapılmış bir macun kullanabilirsiniz. Mısır nişastasını üç ölçü suyla karıştırın, ardından macunu gümüşe uygulamak için nemli bir bez kullanın. Macunu ovalamak için mikrofiber bir bez kullanabilirsiniz, ancak gümüş kaplamanın dökülmesine neden olabileceğinden çok sert ovmamaya dikkat edin. Daha güçlü bir macun kullanmak istiyorsanız, tartar kremi harika bir alternatiftir.

Gümüşü ılık suda bekletin

Gümüşünüzü temizlemek söz konusu olduğunda oldukça sıkıcı bir süreç olabilir. Neyse ki, gümüşü sert kimyasallar kullanmadan temizlemenin yolları var. Bunlardan biri, gümüşünüzün yüzeyine kabartma tozu uygulamaktır. Bu madde dişlerinize nazik davranır, ancak gümüşle nasıl davrandığını bilmelisiniz. Gümüşünüze zarar verme riskini almak istemiyorsanız, önce bir nokta kontrolü yapın.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

Sünger kullanmak

Gümüşünüzü çizmeden temizlemenin birkaç yöntemi vardır. Hızlı bir temizlik için diş macunu kullanabilirsiniz. Gümüş nesnelere diş macunu sürmeniz yeterlidir, bu onları orijinal durumuna geri getirecektir. İnatçı kararmaları gidermek için gümüşü bir diş fırçasıyla da ovalayabilirsiniz. Gümüşlerinizi temizlemek için diş macunu kullandıktan sonra eşyaları ılık suyla iyice durulamalısınız. Kuruduktan sonra daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Gümüş herkese hediye edilebilen seçenek olarak oldukça zengin bir maden çeşididir. Ev eşyası da olabilir takı da. Özellikle de gümüş bayan bileklik, gümüş bayan küpe gibi sevilen seçeneklere sahiptir. https://afife.com.tr/ adresinden gümüş küpe, kolye ve bileklik gibi ürünleri güvenle alarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.