Uncategorized

Gerçek ve Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Kabın tasarımı ve etiketi veya zeytinyağının görünümü ve rengi gibi faktörlerin, satın alma kararımızı ve ürünü sonradan algıladığımız kaliteyi etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, gittikçe daha fazla üretici, tüketicinin dikkatini çekebilecek muhteşem şişe tasarımları ve yağın orijinal rengini değiştiren yeni üretim teknikleriyle ürünlerine pazarlama stratejileri uygulamaktadır. Bildiğimiz üzere görünüşe daima aldanmamalıyız; çünkü görünüş her zaman için, bir yağın kaliteli olup olmadığını anlamamıza yardımcı olmaz. Yağ satın alırken; kokusu, tadı ya da nasıl ambalajlandığı gibi önemli faktörlere dikkat etmelisiniz. Kaliteli zeytinyağı tüketimi için https://oleamea.com.tr/ adresini ziyaret edebilir kolayca sipariş verebilirsiniz.

Genzi Yakması

Örneğin bir yemek kaşığı veya küçük bir bardak kullanarak zeytinyağını içerseniz, gerçek ve kaliteli bir yağ genzinizi yakacaktır. Boğazı yakan baharatlı bir his, kaliteli bir zeytinyağının işareti olabilir.

Sıradaki Haberi Oku  Oda Parfümü

Zeytinyağındaki polifenoller doğal antioksidanlardır ve zeytinin kendisinden gelir. Bu polifenoller rafinasyonla kaybolur, bu nedenle genzi yakma hissini düşük kaliteli zeytinyağlarında bulamayız. Kısacası zeytinyağının boğazı yakması, kaliteli olduğuna dair olumlu bir işarettir.

Taze Yağ

Zeytinyağı satın alırken dikkat etmeniz gereken faktörlerden bir diğeri ise; yağın üretim tarihinin satın alma tarihinize olabildiğince yakın olması, üretimin üstünden en fazla bir yıl geçmesi gerektiğidir. Yağın taze olması da önemli faktörlerdendir.

Ambalaj

İyi bir yağ istiyorsanız şeffaf şişelerden ya da kaplardan kaçınmalısınız. Zeytinyağı ışığa karşı hassastır, bu nedenle ürün koyu renkli şişelerde veya ışıktan koruyan kutularda ambalajlanmış olmalıdır. Isıya ve ışığa ne kadar uzun süre maruz kalırsa, yağ o kadar kaliteli kaybeder.

Sıradaki Haberi Oku  Juventus Cristiano Ronaldo'nun penaltı golleriyle kazandı

Koku

İyi bir zeytinyağını kokladığınızda, burnunuza mutlaka doğal kokular gelmelidir. Zeytin kokusu baskın olmalıdır. Kalitesiz ya da sahte yağlar, yağlı boya kokusu gibi yapay bir kokuya sahiptirler.

Üretim Yöntemi ve Asitlik

Kaliteli ve natural sızma zeytinyağı, organik olarak yetiştirilen zeytinlerin ilk preslenmesinden üretilir. Yağdaki besin maddelerini bozabilecek hiçbir kimyasal ya da ısı kullanılmaz. Preslendikten sonra hiçbir işlem yapılmaz. Sızma yağı, %0,8’den fazla asitlik içermez. Bu da yağın kaliteli olup olmadığını belirlemede önemli bir ölçüttür. Asitlik değeri yükseldikçe bu, yağın düşük bir kaliteye sahip olduğunu gösterir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri