Dünya

Fransada yerel seçimlerde ilk turun kaybedeni Macron

Yerel seçimin ilkoylaması sona erdi. Seçimde sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 54,5 olarak belirlendi. Bu oran, 2014’tekiseçimlerde yüzde 36,45’ti. Fransızların yarısından fazlasının, seçim merkezlerinde virüse yakalanma endişesiylekullanmaya gitmediği belirtildi.

MACRON’UN PARTİSİNDE BÜYÜK HÜSRAN

Sandık çıkış anketlerine göre seçimin ilk turunda LREM ülkedeki önemli ve büyük şehirlerin neredeyse tamamında başarılı sonuçlar alamadı. Anketlerde, Yeşiller Partisi’nin (EELV) adaylarının birçok büyük şehirde seçimin ilk turunu birinci biterek ikinci tura geçmesiyle başarı sağladığı aktarıldı.

Anketlerde, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi (LR), merkez sol Sosyalist Partisi (PS) ve Marine Le Pen’in liderlik yaptığı aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (FN) 2014’tekiseçimlerde aldığı sonuçları koruduklarıedildi.

MACRON’UN PARTİSİ; PARİS, LYON VE MARSİLYA’DA KAYBETTİ

Anketlere göre LREM, ülkenin en önemli ve büyük kentleri Paris, Lyon ve Marsilya’dagösterdiği isimlerin hiçbiri ilk turu önde biterecek oylara ulaşamadı.

Paris’te LREM’in adayı eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, yüzde 17,6oranıyla seçimi üçüncü sırada bitirdi. Seçimin ilk turundaBelediye Başkanı ve PS’nin adayı Anne Hidalgo yüzde 30,3 oyla birinci oldu. LR’in adayı Fas asıllı Rachida Dati ise yüzde 22 oyla ikinci sırada kaldı.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye, dünyada en çok bilimsel makale üreten ülkeler arasında 17. oldu

Lyon’da ilk turu önde bitirenyüzde 29 oyla Yeşiller Partisinin (EELV) adayı Gregory Doucet oldu. Seçimlere LREM’in adayı olarak katılan Yann Cucherat oyların yüzde 14,9’unu alabildi ve üçüncü sırada kaldı.

Marsilya’da ise PS’in adayı Michèle Rubirola yüzde 23,9 oyla birinci oldu.

İktidar partisi, Limoges, Lille, Rennes, Rouen ve Perpignan kentlerinde de başarı gösteremedi.

Yeşiller Partisi’nin adayları, ülkenin diğer büyük kentlerinden Bordeaux, Besançon, Grenoble, Strasbourg ve Lyon’da seçimin ilk turunu önde bitirerek ikinci tura geçmeyi başardı.

BAŞBAKAN VE BAKANLAR DA YARIŞTAYDI

Anketlerde, çeşitli kentlerde yarışan katılan Başbakan Edouard Philippe, Maliye Bakanı Gerald Darmanin ve virüse yakalanması nedeniyle karantinada tutulan Kültür Bakanı Franck Riester’in aldığıoranlarına da yer verildi.

Philippe, Le Havre yüzde 43,7alarak seçimin ilk turunu birinci sırada bitirirken, Riester Paris yakınlarındaki Coulommiers’da oyların yüzde 58,85 alarak ikinci turun yapılmasına gerek kalmadan belediye başkanı seçildi.

Sıradaki Haberi Oku  Solunum cihazlarında ilave gümrük vergisi kaldırıldı

Tourcoing’da yüzde 60,88 oyDarmanin, belediye başkanlığını kazandı.

TÜRK ADAYLAR

Paris’in 15. bölgesinde Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) adayı olarak yarışa katılan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Türk Agnes Evren, oyların yüzde 23,1’ini alarak ilk turu önde bitirdi.

Paris’in diğer banliyölerinden Epinay-Sur-Seine’de sağcı Herve Cheveau, yüzde 67,27aldı ve belediye başkanı seçildi. Bu durumda hukukçu ve iş adamı Oben Ayyıldız belediye başkan yardımcısı olacak.

LREM’nin adayı Esman Ergül, Albertville’de aldığı yüzde 6,44 oyla seçimin ilk turunu üçüncü sırada tamamladı.

İlk turda yüzde 50’denoy alanlar ikinciyapılmadan belediye başkanı seçilmiş oluyor, ancak yüzde 50’yi geçemeyen adaylar ikinci turda yarışacak. Seçimde oyların yüzde 10’unuadaylar, ikinci turda yarışma hakkın elde ediyor.

“İKİNCİ TUR ERTELENSİN” TALEBİ

Başbakan Edouard Philippe, düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin ilk turunun iyi geçtiğini ve salgına karşı aldıkları önlemlerin yerine getirildiğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Kongo Demokratik Cumhuriyetinde maden ocağında göçük: 30 ölü

Philippe, seçimlere katılmayanların oranının yüksek olmasının koronavirüs salgınının Fransızları endişeye sürüklediğini gösterdiğini belirterek, uzman ve siyasi partilerin liderleriyle görüştükten sonra seçimin ikinci turunun iptal edilip edilmeyeceğine karar vereceklerinietti.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (FN) lideri Marine Le Pen de 22 Mart’ta yapılacak ikinci turun ertelenmesi çağrısında bulundu. Le Pen, Kovid-19 ile mücadele kapsamında Fransa’nın birçok ülke ile sınırlarını kapatması gerektiğini de dile getirdi.

Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ise hükümetin seçimlerini ikinci turu erteleyip ertelemeyeceğine birönce karar vermesi gerektiğini söyledi.

Yerel seçimlerin ikinci turunun 22 Mart’ta yapılması bekleniyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm okul, kafe, restoran, bar, gece kulübü, sinema ve ticari iş yerlerinin kapatıldığı, sadece market, eczane, banka ve benzin istasyonlarının açık bırakıldığı Fransa’da seçimlerin ilk turunun iptal edilmemesi kararlaştırılmıştı.

Seçmenlerinkullandığı seçim merkezlerinde, salgın nedeniyle birönlem alınmıştı.