Dünya

Fransada Noel kutlamaları için grevlere ara verilmesi çağrısı yapıldı

Fransa‘da akaryakıt zamlarıyla başlayan eylemler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un politikalarına ve yönetim tarzına karşı daha geniş kapsamlı protesto gösterilerine dönüştü. Ülkede kaos durumu hakimken işçi partisi eylemcilere Noel için gösterilereverilmesi çağrısında bulundu.

FRANSIZLARI KORKU SALDI

Fransa’da devam eden ülke çapındaki grev hayatı felç ediyor. Fransa’da emeklilik reformuna karşı ülke çapında farklı sektörler tarafından sürdürülen grev ülkenin özellikle ulaşım sektörünü felç etti. 24 Aralık Noel gecesini akrabaları ile geçirmek için yolculuk yapacak Fransızların ulaşımsız kalma korkusu yankı buldu.

“FATURAYI VATANDAŞA KESMEYELİM”

Fransızlar Noel gecesi greveverilmesini isterken beklenen destek Fransa Demokratik İşçi Konfederasyonu (CFDT) Başkanı Laurent Berger’den geldi. Berger, grev katılımcılarına Noel günüverilmesi için çağrıda bulundu. Noel için greveverilmesi gerekildiğini dilen getiren Berger “Faturayı vatandaşlara kesmeyelim” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin yeni alışkanlıklarına tepki gösterdi

Öte yandan, geçtiğimiz hafta Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) Noel için greveverilmesini talep etmiş, Genel İşçi Sendikası (CGT)verilmeyeceğini duyurmuş, Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne ise bu durumu “sorumsuzluk” olarak nitelendirmişti.

SEFERLERDE AKSAMA VAR

Grevler nedeniyle özellikle Paris’teki esnafın da maddi zarara uğradığı belirtildi. Paris Operası, grevlerden dolayı çok sayıda gösteriyi iptal etmesi sonucu 2,5 milyon avroetti. Grevler kapsamında şehirler arasıseferlerinde aksamalar yaşanıyor.

FRANSA’DA KAOS HAKİM

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlatmıştı.

Geçen hafta perşembe başlayan greve, protestolar eşlik etmiş ve grevin ilk günü sokağa dökülenlerin sayısı 800 bini bulmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Art arda depremler! Akdeniz beşik gibi sallanıyor

Philippe, dün düzenlediği basın toplantısında, emeklilik sistemininbir düzene getirileceğini, çeşitli sektörlere tanınan ayrıcalıkların ve 42 emeklilik türünün peyderpey kaldırılacağını belirtmişti.

Emekli maaşının en az bin avro olacağını dile getiren Philippe, “Emeklilik yaşı 62 olarak kalacak ancak işçiler tam maaş almak için 64 yaşına kadar çalışacak. 1975’ten önce doğanlar yeni sistemden etkilenmeyecek.” diye konuşmuştu.

Kaynak: İHA