Uncategorized

Fıtness Ve Yoga’nın Hayatımızdaki Rolü

Neden enerjimizi, gücümüzü spor yapmaya ayırıyoruz ve neden kendimizi bu konuda zorluyoruz düşündünüz mü? Çoğu insan buna sebep olarak kilo vermeyi gösterecektir ama yanılıyoruz. Spor disiplini kazanmak ve fitness yapmayı hayatımızın bir felsefesi olarak merkeze oturtmalıyız. Peki neden? Her şeyden önce vücudun uzun yıllar sağlıklı bir şekilde çalışması ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, tek bir nedene bağlı olmasa da spor yapmak sayesinde mümkün olabilmektedir.

 HORMONLARI, İNSAN ÜSTÜNDEKİ ETKİSİ

 Spor yapmak fiziken olumlu sonuçlar almanıza vesile olabildiği gibi aynı zamanda serotonin seviyenizi de arttırdığı için sizlere keyif ve mutluluk da verecektir. Spor yapmaya başlamanızla beraber dopamin seviyelerinizde de artış gözlenir. Egzersiz yaptığınızda artan dopamin mutlu bir zihin yapısına ulaşarak motive olmanızı sağlar. Ve hedeflerinize ulaşma hırsınızın belli bir kaynağı da işte bu hormondur. Haz ve ödül kavramında, duygularınızı harekete geçirir ve hedeflediklerinize erişmenizde önemli bir rol oynar. Bu yüzden birçok doktor depresyona karşı doğal bir ilaç takviyesi olarak sporu önermektedir. Yürüyüş, yüzme, fitness, dağ sporları gibi kendinize seçebileceğiniz birçok kol da mevcut.

Sıradaki Haberi Oku  SMM Panel l Ucuz SMM Panel l İnstagram Takipçi

 DOĞRU BESLENMEYİ UNUTMAYIN

 Sadece spor yapmakla da kalmayıp, düzenli ve doğru beslenme programlarıyla da sağlıklı olma yüzdemizi arttırmamamız gerekir. Hem mental hem fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmenin altın kuralları da büyük ölçüde bundan geçiyor. İster fitness yapın, ister yoga yapın kas sistemini güçlendirmek hayatınızın her alanında kendinizi iyi hissettirmeye yetecek güçtedir.

 OBEZİTE ORANINDA ARTIŞIN HIZLA DEVAM ETMESİ

 Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı raporlamaya göre ülkemizdeki nüfusun obezite oranı gittikçe artıyor ve Türkiye’de her beş kişiden birisinin obez olduğu gerçeği ile yüzleşiyoruz. TUİK sağlık araştırmaları sonuçlarına göre de 2016 yılı itibari ile 15 yaş üstü kişilerde obezite oranları ’e kadar varmış durumdadır. Maalesef ki Türkiye’de son 15 yılda şeker hastalıkları sayısı üç katına yükselmiş vaziyettedir. Kalp ve damar rahatsızlıkları sayısının artmasındaki temel sebeplerden biri de budur.

 DÜZENLİ SPOR YAPILMAMASI HALİNDE NE OLUR?

 Spor yapmak kas seviyenizi geliştirir ve anatominize katkıda bulunarak güçlü bir yapıya sahip olmanıza imkân sağlar. Aksi durumlarda kalp sorunları, diyabet, erken yaşlanma, organların yağlanması, tansiyon problemleri, selülit gibi birçok problemle yüzleşeceğiniz gerçeğini unutmayın.

Sıradaki Haberi Oku  Yılların Deneyimi ve Birikimi

 Çoğumuz gün içinde oturarak çalışıyor ve hareketsizlikten bel, boyun, bilek bölgelerinde ağrılarla mücadele ediyor. Hareketsizliğe bağlı olarak da kireçlenme yaşanıyor. İşte günün sonunda fiziksel sağlığımızın yanında, kendimizi kötü hissederek mental sağlığımızı da bozmaya başlıyoruz. Ve öyle ki sağlığın, vücudumuz için en büyük armağan olduğu bir kez daha anlıyoruz.

 YENİ BİR GÜNE YOGAYLA BAŞLA

 Her günün yeni bir başlangıç olduğunu bilerek hemen şimdi başlayabileceğiniz spor dalları var. Mesela yoga bunlardan biri. Özellikle sabah, kaliteli bir güne günaydın demenin ne demek olduğunu bilerek başlatır. Kaslarınızın ne kadar esnek olabileceğine şaşırarak, yapamayacağınıza inandığınız hareketlerin mümkün olduğunu görerek gözlerinizi açarsınız bu spor dalına. Doğru nefes alma teknikleri ve doğru yoga rehberinizle; eğer var ise kronik bel ve boyun ağrılarınızdan nasıl da kurtulabileceğini deneyimleten bir spor dalıdır.

 SPORDA AMACIN BELİRLENMESİ

Sıradaki Haberi Oku  Modern Yöntemlerle Halı Yıkama Hizmetleri

 Yapacağınız sporu mecburiyetler altında değil, sevdiğiniz için yapıyor olmalısınız. Eğer spor yapmıyorsanız doğru spor dalını bulamadığınız için olabilir. Unutmayın bu illa pilates ya da yürüyüş olmalıdır diye bir kural yok. Müziğe bir yatkınlığınız vardır, dans etmeyi seviyorsunuzdur, bunu kaslarınızı kullanmak için fırsata çevirebilirsiniz. Mesela pole danseğitimi almak isteyebilirsiniz.

 Estetik görüntüsü, keyif vermesi, vaktin nasıl geçtiğini bile anlamadan spor yapmak gibi nedenler sizin için bir tercih sebebi olabilir. Pole dans için belli bir kol gücüne sahip olmak gerekiyor ve tabii ki belli bir spor programı çerçevesinde bunun üstesinden de gelebiliyorsunuz. Kol, bacak, karın ve farkında olmadığınız bir şekilde vücudun bir çok bölgesini hem keyif alarak çalıştırmış oluyorsunuz hem de estetik görünen adeta bir sahne şovu gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

 İnsan doğası gereği muazzam bir varlıktır ve yapamayacağına inandığı ne varsa sadece zihninde bir illüzyondur. Pole dans da yapabilir, trekking de yapabilir. Yeter ki neyi istediğine karar versin ve o azmi kendinde görebilsin.