Dünya

Finlandiyada 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu

Finlandiya Ulaştırma Bakanı 34 yaşındaki Sanna Marin, Sosyal Demokrat Parti‘nin liderliğine seçildi ve ülke tarihinin en genç Başbakanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor.

FİNLANDİYA’DA GÖZLER MARİN’DE

34 yaşındaki Sanna Marin’in liderliğini üstlendiği Sosyal Dempkratlar, beş partili koalisyonun en büyük siyasi hareketiydi. Bu hafta içerisinde göreve başlaması beklenen Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın Başbakanı oldu.

5,5 milyon nüfuslu Finlandiya’daki sistem, koalisyonun büyük ortağına liderin istifası sonrası yeni birseçme yetkisi veriyor ve seçilen parti lideri başbakanlık görevini de üstleniyor. Marin’in başbakan olarak göreve başlamasıylaFinlandiya’daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri kadın olacak.

“ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

Geçtiğimiz hafta Salı günü eski başbakan Antti Rinne artan tepkiler üzerine istifasını vermişti. Rinne, greve giden postane çalışanlarının taleplerine kulak vermemekle ve süreci iyi yönetememekle eleştiriliyordu. Parti liderliği için oylamayı az bir farkla kazanan Sanna Marin, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Güveni yeniden tesis edebilmek için çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Pekinden Trumpın Çin Virüsü ifadesine sert tepki

“HİÇBİR ZAMAN YAŞIMI DÜŞÜNEREK HAREKET ETMEDİM”

Dünyanın en genç başbakanı olduğunun hatırlatılması üzerine ise Marin, “Hiçbiryaşımı ya da cinsiyetimi düşünereketmedim. Benim için önemli olan hala siyasete atılma nedenlerim ve seçmeninseçimlerde bize duyduğu güven” diye konuştu.

Haber Videosu

: Finlandiya’da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu