Dünya

Estonya Cumhurbaşkanı, ülkenin İçişleri Bakanının tezgahtar kız söylemi için Finlandiya Başbakanından özür diledi

Geçtiğimiz günlerde Estonya İçişleri Bakanı Mart Helme, dünyanın en genç başbakanı unvanını elinde bulunduran Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’e “tezgahtar kız” yakıştırmasını yapıp alay etti. Bunun üzerine Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, Sanna Marin’den özür diledi.

“TEZGAHTAR BİR KIZIN KABİNEYE GİRDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Mart Helme, tepki çeken sözleri, partisine ait radyodaki bir programda sarf etti. Helme, “Şimdiyse, tezgahtar bir kızın ve bazı sokak eylemcilerinin ve eğitimsiz insanların kabineye girdiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI OLMADAN TEZGAHTARLIK YAPMIŞ

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, üniversiteyi bitirmeden önce tezgahtarlık yaptığını açıklamıştı. Ailesindekiüniversite mezunu olan Marin, ailesininolduğunu da dile getirmişti.

“KASİYER, BAŞBAKAN OLABİLİR”

Estonya İçişleri Bakanı’nın yakıştırmasına sosyal medya hesabı üzerinden yanıt veren Marin, Finlandiya’dan çok gurur duyduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Sıradaki Haberi Oku  Amerikan askerlerinin ayrılmadığı Deyrizorda her yerden petrol çıkıyor

“Buradabir ailenin çocuğu eğitim görebilir ve hayatlarındaki bir sürü şeyi başarabilir. Bir dükkandaki kasiyer, başbakan olabilir.”

ÖZÜR DİLEMEDİ

Estonya İçişleri Bakanı Helme, sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylemekle birlikte, Marin’den özür dilemedi. Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ise, 70 yaşındaki Mart Helme’nin sözlerinden “utanç duyduğunu” söyledi.

İŞ BAŞA DÜŞTÜ

İçişleri Bakanı’nın özür dilememesi üzerine Estonya Cumhurbaşkanı Kaljulaid, Finli mevkidaşı Sauli Niinistö’yü aradığını ve Marin’e özürlerini iletmesini istediğini söyledi.

Haber Videosu

: Estonya Cumhurbaşkanı, ülkenin İçişleri Bakanı’nın “tezgahtar kız” söylemi için Finlandiya Başbakanı’ndan özür diledi