Dünya

Esad, Erdoğan ile görüşme ihtimali sorusuna yanıt verdi: Bundan gurur duymam

İtalya Devlet Televizyonu Rai, 26 Kasım’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir röportaj gerçekleşmişti. Yapılan söyleşi gecikmeli olarak Rai’nin internet sitesinde yayımlandı. 2 Aralık’ta yayımlanması planlanan ancakolarak bilinmeyen nedenlerle yayına verilmeyen söyleşinin, Suriye yönetiminin Rai’ye rest çekmesi üzerine 7 Aralık’ta internette yayımlandığı iddia edildi.

“ÇIKARLARIMIZ NEREYE GEREKTİRİRSE GİDERİM”

Yaklaşık 20 dakika süren röportajda Beşar Esad, “Uzun vadede Sayın Erdoğan ile görüşme planı olabilir mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Eğer bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Ama ben hep şunu söylerim; benim görevim yaptıklarımdanolmak ya da olmamak değil. Mesele benim duygularım değil, Suriye’nin çıkarları. Bu yüzden çıkarlarımız nereye gerektirirse giderim.”

Sıradaki Haberi Oku  Boris Johnson koronavirüse yakalandı

“DURUM GİTTİKÇE KARMAŞIK BİR HAL ALIYOR”

Esad, Suriye’dekidurumla ilgili bir soruyu yanıtlarken de “Suriye ordusubirkaç yıldır ilerleme kaydetti ve birçok bölgeyi temizledi. Türklerin desteklediği El Nusra’nın bulunduğu İdlib ise hala duruyor.”

Esad, ülkedeki siyasi durumun “dahil olan aktör sayısının artması” nedeniyle gittikçe karmaşıklaştığını da söyledi.

“SURİYE’DE KAOSU AVRUPA YARATTI”

“Bu sorunu kim yarattı? Neden Avrupa’da mülteciler var? Bubir soru; Avrupa’nın veABD’nin desteklediği terör yüzünden. Avrupa, Suriye’de kaos yaratmada baş oyuncuydu. Ne ekerseniz onu biçersiniz.”

Esad, Avrupa’nın Suriye’deki savaşın en başından beri teröristleri desteklediğini ve Fransa gibi bazı ülkelerin silah gönderdiğini söyleyerek, “Bu kaosu onlar yarattı” şeklinde konuştu.

Haber Videosu

: Esad, Erdoğan ile görüşme ihtimali sorusuna yanıt verdi: Bundan gurur duymam

Sıradaki Haberi Oku  Rusyadan terör örgütü YPGye Esede katılın çağrısı