Uncategorized

Erken Boşalma Psikolojik Mi Fizyolojik Mi?

Spread the love

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel fonksiyon bozuklukları türündendir. 18. yüzyılın sonlarında tıp literatürüne girmiş olan sağlık problemi ile ilgili farklı türde tanımlamalar yapılmıştır. Modern zamanlarda konunun ilgi çekmeye başlamasıyla birlikte erken boşalma kavramı, erkeğin boşalma durumunu partneri orgazm olana kadar geciktirememesi olarak tanımlanmıştır. İlerleyen süreçte erken boşalma konusu hakkında birçok tanımlamalar yapılmıştır. Peki, erken boşalma psikolojik mi fizyolojik mi? yoksa başka nedenler mi etkili olmaktadır?

 Erken boşalmanın varlığından söz edebilmek için şu durumların ortaya çıkması gereklidir;

İlişkilerin çoğunda vajinal penetrasyondan yaklaşık 1 dakika sonra meydana gelen boşalma durumu varsa,

Ejakulasyonun, yani boşalmanın vajinal peterasyondan sonrası veya vajinal penetrasyona kadar geçen süre için geciktirilememesi.

Her iki partnerin cinsel birleşmeden zevk alması için boşalmayı yeterince kontrol edememesi gibi durumlardır. Peki, erken boşalma psikolojik mi fizyolojik mi? yoksa başka nedenler mi etkili olmaktadır?Erkekler de erken boşalya çözüm bulmak önemli bir husustur.

Erken boşalma sorunu ne sıklıkta görülmektedir?

 Erkeklerde erken boşalma sorunu cinsel sorunlar arasında en yaygın görülenidir. Türk erkeklerinin yaklaşık %20 kadarında erken boşalma sorunu görülmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Bebek İçin Çiçek İşlemeli Battaniye

 Erken Boşalmanın Türleri

 Yaşam boyu süren erken boşalma: İlk cinsel aktivite ile başlayan ve yaşam boyu devam eden erken boşalma sorunudur. Primer erken boşalma olarak da adlandırılmaktadır. Dünya genelinde görülme sıklığı %2,3-3,2’dir. Türkiye de %2,5 olarak görülmektedir.

 Kazanılmış Erken Boşalma: Cinsel ilişkinin ilk başladığı zamanlarda normal bir ejakülasyon yani boşalma görülse de ilerleyen süreçte yaşanan herhangi bir problem neticesinde yaşanan erken boşalma sorunudur. Dünyada %3,9-4,8 Türkiye’de ise ortalama %4 oranında görülmektedir.

 Değişken Erken Boşalma: Birey zaman zaman erken boşalma sorunu yaşarken ara sıra da normal boşalma yaşamaktadır. En sık izlenen erken boşalma çeşididir ve dünyada %8,5-11,4 oranında görülmektedir. Türkiye’de ise ortalama %8 -8,5 oranında görülmektedir.

 Duyusal Değişken Erken Boşalma: Kültürel durumlara ve psikolojik problemlere dayalı gelişmektedir. Bireyde aslında erken boşalma sorunu bulunmamasına rağmen erken boşalma endişesi yaşamaktadır. Dünyada %5,1,-6,4 oranında görülürken ülkemizde bu oran %5 olarak saptanmıştır.

 Peki, erken boşalma psikolojik mi fizyolojik mi? yoksa başka nedenler mi etkili olmaktadır?

Sıradaki Haberi Oku  Tarihi Sivas Behrampaşa Oteli

 Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

 Peki, erken boşalma psikolojik mi fizyolojik mi? yoksa başka nedenler mi etkili olmaktadır?

 Yaşam boyu süren erken boşalma problemine kesin olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Genellikle spekülatif psikolojik sebeplerin varlığından söz edilmektedir. Beyinde boşalmayı kontrol eden uyarıcıların aşırı duyarlılık göstermesi ya da penisin aşırı hassasiyetine bağlı olarak erken boşalma görüldüğü şeklinde araştırmalar yapılmıştır.Fiziksel erken boşalmayı önlemek için en etkili yöntemler arasın da gösterilen bir diğer yöntem viagra 30 lu tablet gibi ürünlerin kullanımıdır.

 Değişken ve duyusal olarak değişken erken boşalma probleminde tamamen psikolojik nedenlerin varlığı söz konusu olmaktadır. Örneğin günlük yaşam koşulları, çalışma koşulları ve stres gibi nedenler etkili olmaktadır.

 Kazanılmış erken boşalma problemi ise çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında;

 Psikolojik nedenler, stres, çevresel etmenler, partnerle yaşanan ilişki ve yaşam tarzı gibi nedenler erken boşalma sorununa zemin hazırlayabilmektedir.

 Endokrin faktörler, guatr hastalığı olarak bilinen tiroit bezi problemleri sebebiyle hormanal değişimlere bağlı erken boşalma durumu gelişebilmektedir.

 Ürolojik problemler, prostat sorunları, prostat enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle erken boşalma rahatsızlıkları gelişebilmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Genç İnfluencer Yağmur Parlak ile kısa bir röportaj yapıp merak ettiklerinizi sorduk.

 Cinsel sağlık problemleri, cinsel yaşamda karşımıza çıkan birçok fonksiyon bozuklukları ya da kadınların cinsel uyum problemleri nedeniyle de erken boşalma oluşabilmektedir.

 İktidarsızlık Erken Boşalma Nedeni midir?

 Erken boşalma ve iktidarsızlık problemleri birbiriyle karıştırılabilmektedir. İktidarsızlık şikayetiyle başvuruda bulunan bir çok hastanın detaylı incelemenin yapılmasıyla aslında erken boşalma sorunu yaşadığı anlaşılmaktadır.

 Erkek fizyolojisine bağlı olarak orgazm sonrası tekrar ereksiyon ve ejakülasyon/orgazm gelişebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Tekrar eden orgazm genç yaştaki erkeklerde %30 civarında izlenirken, 30 yaş ve üzerinde ise sadece %3 oranında izlenmektedir. Bunun sonucu olarak erken boşalma ile erkek fizyolojisine bağlı olarak tekrar ereksiyonu sağlamaktaki zorluk nedeniyle birey kendisini iktidarsız olarak tanımlamaktadır. Aradaki farkı ortaya koyabilmek için hekimin iyi bir sorgulama ile asıl nedeni ortaya çıkarması gereklidir. Bazı durumlarda iktidarsızlık ve erken boşalma problemleri aynı anda yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle iktidarsızlık sorunun tedavi edilmesi gerekmektedir. İktidarsızlık tedavi edildikten sonra erken boşalma sorunu hala devam ediyorsa buna yönelik tedaviler başlatılmalıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu