Gündem

Erkekler Tarafından En Çok Yaptırılan Estetikler

Hızlı bir şekilde değişen dünya ekosistemi ile birlikte kişiler üzerinde de güçlü bir güzellik algısı baskısı oluşmuştur. Kişiler güzellik kaygısı ile hızlı çözüm yöntemleri bulmaya yönelmiştir. Ancak güzellik algısı sadece dışarıdan bakan kişiler için ortaya çıkmamaktadır. Bireyin kendisini sevmesi ve kabullenmesinin yanı sıra sunulan fırsatları değerlendirmek istemesiyle de ilgilidir. Yani sanılanın aksine bakım yapan veya estetik yaptıran kişiler sadece dışarıdan bakan kişilerin fikirleri için bu yollara başvurmazlar. 

Yapılan araştırmalar güzellik algısı, bakım ve estetik denildiği zaman kişilerin aklına gelen ilk cinsiyetin kadınlar olduğunu göstermektedir. Bunun bir sebebi toplumsal kaygılar ve görünür olmasıdır. Ancak son yıllarda günlük bakım ve estetik kadınlar tarafından tercih edildiği gibi erkekler tarafından da yoğun bir şekilde tercih edilmeye başlamıştır. Diğer yandan kadınların yaptırdığı estetikler daha göz önünde bulunduğu için de erkeklerin tercih ettiği estetik operasyonlar çok fazla dikkat çekmemektedir. Erkeklerin en fazla tercih ettikleri estetik operasyonlarla ilgili bir liste yapılması gerekirse şöyle bir sonuç ortaya çıkacaktır,

  • Liposuction,
  • Saç ektirme,
  • Alına ve kaç arasına botoks,
  • Saç mezoterapisi,
  • Blefarosplasti olarak adlandırılan göz kapağı ameliyatı,
  • Kepçe kulak operasyonu,
  • Burun ameliyatı bu listenin ilk sıralarında yer alacaktır.
Sıradaki Haberi Oku  Instagram Takipçi Satın Alma

Erkeklerin tarafından sıklıkla başvurulan estetik operasyon çeşitlerine dair yapılan araştırmaların sonucu erkeklerin en fazla tercih ettikleri estetik operasyon çeşitlerinden birisinin jinekomasti ameliyatının olduğu belirlenmiştir.

Jinekomasti Nedir ve Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Jinekomasti, erkeklerin memelerinin doğal görünümleri dışında gereğinden fazla büyümesi durumudur. Ergenlik döneminde salgılanılan erkeklik hormonu testosteron hormonunun yanı sıra az miktarda kadınlık hormonu olan östrojen de salgılanmaktadır. Ancak bazı bireylerde salgılanan bu kadınlık hormonu meme büyümesine sebep olabilmektedir. Ayrıca meme büyümesi hormonsal bir sebeple ortaya çıktığı gibi kimi zaman da bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. 

Sosyal yaşantılarda son derce zorlayıcı bir durum olması sebebiyle çoğu erkek bu durumdan kurtulmanın yollarını araştırır. Jinekomastinin ilaçlı bir tedavi yöntemi bulunmasa da cerrahi operasyonla bu durumdan kurtulmak mümkündür. Jinokomasti ameliyatı iki yöntemle gerçekleştirilir. Bunlardan birisi genel anestezi ile kişinin göğüs bölgesinde olan kahverengi bölgenin alt kısmından yarım ay şeklinde bir kesi atılarak memenin küçültülmesidir. İkinci yöntem ise liposuction olarak adlandırılan yağ aldırma yöntemidir. Bu operasyonu düşünen kişilerin öncelikle iyi bir alan araştırması yapmaları ve alanında uzman bir doktordan öneri almaları gerekmektedir. 

Sıradaki Haberi Oku  Kilolu Kadınların Giyim Tarzları

18 yaşını doldurmuş ve uzman önerisi almış her erkek jinekomasti operasyonunu yaptırabilir. Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme küçültme operasyonlarının da kanama ve enfeksiyon oluşturma riski olduğu unutulmamalıdır. Operasyonu alanında uzman yetkin bir kişinin yapması ile ameliyat sonrası alınan tedbirlerle bu risk faktörleri en aza indirilmektedir. Güvenilmeyen, bu konu hakkında uzmanlaşmamış kişilerin yaptığı tedaviler olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.