Dünya

Erdoğanın İncirliki kapatırız sözlerine ABDden ilk yanıt: Ciddi iseler ittifak meselesi olur

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İncirlik Hava Üssü ve Kürecik Radar Üssü’yle ilgili sözlerine yanıt verdi. Esper, “Budaha önce bana gelmedi. Ben de ilkgazetelerden gördüm ve dolayısıyla bundan tam olarak ne kastettiklerini ve ne ölçüdeolduklarını mevkidaşımla konuşmam gerekir” dedi.

Esper, 2. Dünya Savaşı sırasında 5 bin Amerikan askerinin öldürüldüğü Ardenler Taarruzu’nun yıl dönümü için gittiği Lüksemburg dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“MEVKİDAŞIMLA KONUŞMAM GEREKİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Senatosu’nun yaptırım tasarısına karşı Türkiye’nin İncirlik ve Kürecik’i Amerikan askerlerine kapatma konusundaki açıklamalarına ilişkin bir soruya yanıt veren Esper şu ifadeleri kullandı:

“Budaha önce bana gelmedi. Ben de ilk kezettiğiniz üzere gazetelerden gördüm ve dolayısıyla bundan tam olarak ne kastettiklerini ve ne ölçüdeolduklarını mevkidaşımla konuşmam gerekir.”

Sıradaki Haberi Oku  İspanyada koronadan ölenlerin sayısı 1720ye çıktı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper

“CİDDİ İSELER BU İTTİFAK MESELESİ OLUR”

Kürecik Radar Üssü konusunun NATO tarafından görüşülmesi gerektiğini anlatan Esper, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii öncelikle onların egemen bir devlet olduğunu söylemek gerekir. Dolayısıyla NATO veya yabancı kuvvetleri kendi topraklarında barındırma veya barındırmama konusunda doğal hakları var. Ancak dediğim gibi dediklerindeiseler bu bir ittifak meselesi olur, ittifaka olan bağlılığınızla ilgilidir.”