Uncategorized

Eczane Tabela Yönetmeliği 2020 Hakkında Merak Ettikleriniz ?

Eczane Tabela Yönetmeliği 2020 Hakkında Merak Ettikleriniz ?

Eczane tabelası dikkatli bakıldığında, neden her yerde aynı tarzda ve benzer özelliklerde oldukları merak edilir? Eski dönemlerde birbirinden farklı boyutlarda ve özelliklerde olan eczane tabelası çeşitleri artık ortadan kalkmış durumda. Eczane tabelası yaptırmak isteyenler kendi isteklerine göre tabela hazırlatamaz. Bunun sebebi ise eczane tabela yönetmeliği olarak bilinen kanundur.

2004 yılında hazırlanılan ve yürürlüğe giren yasa ile birlikte Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren eczanelerin sahip olacakları tabelaların haksız rekabeti önlemesi, görsel kirlilik yapmaması ve hastaların eczanelere ulaşmasını çok daha kolay hale getirmesi sağlanmıştır. Eczane tabela yönetmeliği 2020 sayesinde de eczane kurumları belli standartlara göre hareket etmektedir.


Eczane Tabelası Nedir?

Eczane tabelası, eczanelerin kolay bulunabilmesi, insan gözünün daha iyi fark edebilmesini kolaylaştırmaya ve diğer iş yeri tabelalarından ayırt etmeye yarayan tabelalardır. Sağlık alanında önem arz eden yapılar olan eczaneler, vatandaşlara hizmet veren kurumlardır. Hasta ve ihtiyaç sahiplerine yönelik hazırlanması gereken ve her türlü acil durumda seçilebilmesi istenen eczane tabelası, devlet tarafından sistemleştirilmektedir.

Her kesime hitap edebilen, biçim ve yapı olarak dozajını aşmadan devletin sınırlandığı ölçülerde ve haksız rekabetin önünü kesmek için yapılan bu sistematik planlamaya uymayan kurumlara ağır cezalar kesilmekte hatta kapatılmaktadır. Her eczaneye tabelakonulması şarttır ve devletin tüzel veya gerçek kişileri tarafından düzenli denetlenmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  10 lu Hastane Çıkışı Erkek Modelleri Tuğba Kuğu'da!

Eczane tabelası yaptırırken kendi logonuzu veya adınızı direkt olarak veremezsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehber kılavuzda bu levhalardan her eczanenin en fazla iki tane kullanabileceğini daha fazlasına kesinlikle müsaade edilmemesi gerektiğine vurgu yapılmıştır. Dilerseniz eczane levha standartları nelerdir, kısaca inceleyelim.Eczane Levha Standartları Nelerdir?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 2014 senesinden itibaren günümüzde de yürürlükte olan eczane tabelası standartlarıbelirlenmiş olup kurumlar tarafından bu kurallara uyan eczane tabelası üretimi ve montajı yapan firmalara yaptırılabilmektedir.

Eczane levha standartları çerçevesinde öncelikle, eczane tabelasının ışıklı LED panel takılıp takılmaması eczane kurumunun sahibine aittir. Eczane tabela yönetmeliği bu konuda herhangi bir sınırlama getirmemektedir. Kurumlar, özellikle de nöbetçi eczane olduğu belli etmek amacıyla ECZANE yazısında LED panel kullanabilmektedir.

Eczane levha standartları olarak bazı ölçüler kılavuzda şu şekilde yer almaktadır:

  • Levha 1: Zemin ölçüsü 200 cm olan eczane levhası için Beyaz Tabela kısmı 150 × 50 cm olmalıdır. Kırmızı Tabela ise 200 × 45 cm olmalıdır. Eczane harf yüksekliğinin 25 cm ve Eczane isim harf yüksekliğinin 9 cm tutulmalıdır.
  • Levha 2: Zemin ölçüsü 300 cm olan eczane levhası için Beyaz Tabela kısmı 225 × 80 cm olmalıdır. Kırmızı Tabelanın büyüklüğü ise 300 × 70 cm olmalı ve eczane harf yüksekliğinin 36 cm, eczanede kullanılacak ismin yüksekliği ise 14 cm olmalıdır.
Sıradaki Haberi Oku  Koca Yusuf komisyonu çalışmalara Betgram başladıEczane Tabela Fiyatları 

Eczane tabelası özellikleri, fiyat konusunda öncelikli faktörlerdir. Eczane tabelası yönetmeliğine uygun olacak ölçülerde fiyatlandırılacak olan tabela, ölçülerine ve çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Öncelikle, eczane tabelası takılacak alanın tam ölçüleri alınması gerekir. Kapı bölümünün yer aldığı ön cephenizin tam üzerinde olan alanın genişlik ölçüsü net bir şekilde bilinmelidir.Dükkan’ın ön cephesi mutlaka bilinmeli, eğer varsa diğer cephelerin de ölçüleri alınmalıdır. Eczane tabelası yaptırmak isteyen ecza kurumları tarafından özellikle merak edilen eczane tabela fiyatları için uzman ekiplere danışılmalı ve yönetmeliğe aykırı işlemlerden uzak durulmalıdır. Bu doğrultuda standart eczane tabela fiyatları uzman kişilerce verilebilir.


Eczane Tabela Çeşitleri

 

Eczane tabela önetmeliği, eczane tabelasının özelliklerini tam olarakdetaylandırmıştır. Ölçü orantıları, renk kodlamaları gösterilmiştir. Eczaneler de bu standartlar doğrultusunda eczane tabelası yaptırmak zorundadır. Eczane tabelaları Türk bayrağındaki kırmızı ve beyaz renkler kullanılarak tasarlanabilmektedir. Bunun yanı sıra, e tabela da eczane ve ihtiyaç sahipleri için büyük öneme sahiptir. Dükkanın uzak mesafeden ve her yönden fark edilmesini sağlayan e tabela, eczaneyi simgeleyen tabel çeşididir. Standartlara uymak zorunda olan e tabela ışıklı veya ışıksız yaptırılabilir.Eczane tabela yönetmeliği 2020 kılavuzunda eczane tabelalarının ve E tabelanın ışıklı veya ışıksız olması ile ilgili şu şekilde bilgi verilmektedir:

  • Levhaların ışıklı yada ışıksız olması eczacının insiyatifinde olup, ışıklı levhanın tercih edildiği eczanelerde sadece ‘’ECZANE’’ yazısında led aydınlatma kullanılacak, eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma olmayacaktır.
Sıradaki Haberi Oku  Endüstriyel tekerlek üretimi sektör liderleri

E tabela çerçevesi ışıklı olarak kullanılabilir ve böylece karanlıkta dahi görünür olabilmektedir. Bu nedenle de yaygın olarak tercih edilmektedir.

 

Tabela Vergisi Nedir ? Ne kadardır ?

Eczane tabelası, Belediye Gelirleri Kanunu dikkate alarak değerlendirilir ve belli fiyatlarla, yıllık olarak vergilendirilir. Bu durumda eczane gibi kamu yararına uygun hareket eden, belli bir standarda sahip olan eczane tabela vergisi uygulaması tartışılmıştır. Sonuç olarak ise eczane tabelası yönetmeliği 2020 ile belli ölçü ve şekillerde yaptırılan tabelayı, vatandaşın görebileceği şekilde kullanmak zorundadır ancak bağlı oldukları belediyeye tabela vergisi ödemekle yükümlüdürler.

Belediye Gelirleri Kanunu içinde belirtilen kapsamlar, belediyelerin kendi meclislerinde aldıkları kararlar ile değişikliğe uğrayabilir. Belediyeler yarı özerk bir işleyiş ile hareket ettiklerinden dolayı, kendi içlerinde farklı uygulamalara tabi olabilmektedirler. Bu anlamda, son dönemde zorunlu olan eczane tabelası ve bu tabelalarının vergilendirilmesi konusunda özellikle büyükşehir belediyelerinin aldıkları, uyguladıkları farklılıklar bulunmaktadır. Her ilin eczacılar odasının yaptığı bazı başvurular neticesinde, eczane tabelaları için vergilendirmeden muaf tutulmaları konusunda da farklı işleyişler söz konusudur.