Bugün

E-Okul Ortalama Hesaplama Ne İşe Yarar?

E-Okul ortalama hesaplama ile dönem boyunca aldığımız notların ders saatlerine göre oranlarını, yüksek olan dersin yüksek miktarda yansıması, az ders saati olan dersin düşük miktarda yansıması sistemine dayanır. Örneğin; 8 saatlik bir matematik dersinin notu ile 2 saatlik başka bir dersin notu ortalamaya aynı derecede etki etmez. 8 satırlık ders 2 saatlik dersin dört katı kadar ortalamayı etkiler.

E-Okul ortalamamızı bilmek ve hangi dersin ortalamaya nasıl etkilediğini hesaplamak çalışma planımızda ağırlık vermemiz gereken alanları belirlememiz için önemlidir. Yüksek ders saati olan dersler daha fazla konu içerdiği için bireysel çalışma yapan öğrenciler de bu konulara fazla vakit ayırmalıdır. Her derse aynı vakit ayırmak tamamen yanlıştır. Çünkü her dersin konu yükümlüğü birbirinden farklıdır.

Sıradaki Haberi Oku  Jartiyer Fiyatları ve Çeşitleri İçin Pamuk Tenim!

E-Okul Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-Okul ortalama hesaplama mobil uygulama üzerinden otomatikmen hesaplanmaktadır. Eğer ki uygulamayı indiremiyorsanız google’dan e-okul ortalama hesaplama sitelerinden herhangi birine giriniz ve ders saati seçeneklerine tıklayarak ve karşılarına hangi dersin karşılık geldiğini yazarak hesaplayabilirsiniz. Doğru bir hesaplama yapabilmek için tüm dersleri ve saatleri doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

E-okul mobil uygulaması her dersin birinci, ikinci varsa da üçüncü sınavının notlarının ortalamasını gösterir. Tüm derslerin birleştiği bir ortalamada öğrencinin dönem ortalamasını yansıtır. Dönem ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmakta ve 85 ve üzeri takdir, 70-84.99 arası teşekkür ve 69.99’un altı ise hiçbir belge alamamaktadır. Ortalamanınızı daha önceden kabaca bir hesaplamak isterseniz -tüm notlarınız girilmeden- herhangi bir siteden sadece girilen derslerin ortalamasını da hesaplayabilirisiniz. Böylelikle yeni notlar sisteme girdikçe ortalamanızı hangi yönde etkileyeceği hakkında fikir sahibi olursunuz.

Sıradaki Haberi Oku  Tüm Ölçülerde Matkap Ucu Fiyatları İçin Temalu

E-Okul Ortalama Hesaplama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Birçok öğrenci ortalama hesaplamayı e-okul uygulamasını kullanmıyor ise görememekte ve hesaplamak için tüm notların girilmesini beklemektedir. Öyle ki sadece ilk sınavlar için bile ders not ortalamaları yapılmamakta sadece dönem sonu ortalamalar merak edildiği için site üzerinden yapılamaktadır. Oysa ilk sınav ortalamamızı hesaplayıp ikincisinde daha da yükseltmek için çabalasak her döneme güvenle adım atabiliriz. Bu yüzden ders not ortalamasını yapmak için dönem sonunu beklemeyiniz.

E-okul ortalama hesaplamasının dönem sonu yapmanın dezavantajı bitmiş bir dönemin ikincil hakka sahip olmayacağıdır. Yani ortalamanız düşük de olsa yüksek de olsa dönemin sonu geldiği için sizin ortalamanızı etkileyecek herhangi bir ekstra not girilmiyor. Bu yüzden her öğrencinin ortalama hesaplamasını notlar gidildikçe yapması daha avantajlıdır.

Sıradaki Haberi Oku  Hazırlık Kitapları