Teknoloji

Dünyada sadece Denizlide bulunan bir bitki türü keşfedildi

İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, dünyada sadece Denizli’de yetişen yeni birtürünüliteratürüne kazandırdı.

TÜRKÇE ADI ”DENİZLİ YÜNLÜGELİNİ”

Hem arazi, hem de laboratuvarda yaptıkları incelemeler sonucunda bitkinin dünyada yalnızca Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Doç. Dr. Yıldırım, bitkinin Türkçe adını ‘Denizli Yünlügelini’ olarak belirlediklerini söyledi.

”BİTKİNİN İNSANLIK YARARINA KULLANIMI ARAŞTIRILACAK”

Türkiye çapında yeni türlerin keşfedilmesi adına çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Doç. Dr. Yıldırım,olarak keşfettikleri ‘Denizli Yünlügelini’ türüne ilişkin bilgiler verdi.

Doç. Dr. Yıldırım, “Bu bitkinin dünyada şukadar keşfedilmemiş ‘Yünlügelin’ dediğimiz ‘Rindera’ cinsine ait bir tür olduğunuettik. Bitkiyle ilgili hazırladığımız makalemiz yayınlandı ve bitkimizidünyasına kazandırdık. Bu grup,bir grup, çünkü çoktür sayısıdeğil. Dünyada 25 kadar türü mevcut, bunlardan ‘Denizli Yünlügelini’ ileülkemizde 5 türü oldu. Bu türlerden ise 3’ü yalnızca ülkemizde görülen endemik türlerdir. Son olarak keşfettiğimizde ülkemizin endemiklerinden ve dünyada sadece Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında Toroslar’ın bir uzantısı olan dağın zirvesinde yer alıyor. Bitkiyi 2 bin 200 rakımda topladık. Bu bitkilerden elde edilen kimyasal içeriklerden özellikle ‘alkaloid’ olarak bilinen çalışmalarında, içinde özellikle ‘naftakinon’ olarak bilinen maddelerin kanser hücre hatları üzerinde çok önemli öldürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu tarz çalışmalar halen devam ediyor. Keşif safhasından sonra bir sonraki amacımız da bu bitkinin bu tarz bir kimyasal içeriğe sahip olup olmadığını belirleme yönünde çalışmaları planlamaktayız. Bitkinin popülasyonunavermeyecek şekilde, hem alanında bitkiyi koruyup, hem de içeriğinde insanlık yararına herhangi birsonuç verecek içerikmı, bunu bulmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Trump: İran uçağı yanlışlıkla düşürmüş olabilir