Dünya

Dün son Kraliyet görevini yapan Prens Harry, eşi ve oğlunun yanına Kanadaya gitti

Kraliyet Ailesi’ndeki görevlerini bırakma kararı ile İngiltere’nin gündemine yerleşen 35 yaşındaki Prens Harry, Pazartesi günü, İngiltere – Afrika Yatırım Zirvesi’ne katılarak,Kraliyet görevlerinden birini gerçekleştirdi ve Kanada‘yaetti. Kanada’nın Vancouver Adası’na giden Harry, eşi Meghan Markle ve 8 aylık oğlu ile buluştu.

“BAŞKA SEÇENEK KALMAMIŞTI”

35 yaşındaki Prens, Pazartesi günü, İngiltere – Afrika Yatırım Zirvesi’ne katılmadan önce kamuoyu önünde bir açıklama yaptı. Afrika’daki AIDS hastası çocukların yararına çalışan ve kendisinin de kurucuları arasında olduğu bir vakfın Londra’daki resepsiyonunda konuşan Prens, “Başka seçenek kalmamıştı” dedi ve dolaylı bir ifadeyle medyayı suçladı.

KRALİYET’TEKİ SON GÖREVİNİ YAPTI

Ailesi ilehayatının en önemli adımını attığını söyleyen Prens, ailesini korumak için bu kararı aldığını da savundu. Detayları Cumartesi günü açıklanan yeni düzene göre, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle, ünvanlarını bırakacak, Kraliçe’yi artık temsil etmeyecek ve Kraliyet görevlerini yerine getirmeyecek.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlık Bakanlığı’ndan restoranlar için yeni karar

Meghan Markle, 10 gün önce Kanada’yadönmüştü. Çiftin Archie isimli oğulları Mayıs ayında dünyaya geldi.

“BİLİYORUM HER ZAMAN DOĞRU SEÇİMLER YAPMADIM”

Resepsiyon öncesi konuşan Prens Harry, aldığı karar hakkında şunları söylemişti: “Son birkaç haftada ne okuyup duyduğunuzudahi edemem. O yüzden gerçeklerin paylaşabildiğim kadarını benden dinlemenizi istiyorum. Bir Prens olarak değil, bire dük olarak değil, sadece Harry olarak. Meghan’a kucak açtınız. Hayatta aradığım mutluluğu ve aşkı Meghan’da bulduğumu gördünüz. Eşim olarak seçtiğim kadın, benimle aynı değerleri paylaşıyor.”

“Meghan ile evlendiğimizde heyecanlıydık,doluyduk, hizmet etmek için buradaydık. Tüm bu nedenlerden ötürü işlerin bu noktaya gelmesi benim için büyük bir üzüntü kaynağı. Kendim ve eşim için Kraliyet ailesi görevlerini bırakma kararınıbir şekilde almadım. Yıllarca devam eden zorlukları haftalarca süren görüşmeler izledi.”

Sıradaki Haberi Oku  Şanlıurfada trafik kazası: 8 yaralı

“Biliyorum herdoğru seçimleri yapmadım. Ancak bu konuda başka bir seçenek yoktu. Şunu açıklığa kavuşturmak isterim ki, kimseyi terk etmiyoruz. Kesinlikle sizleri terk etmiyoruz. Kraliçemizefinansmanı olmadan hizmet etmeyi ümit ediyorduk. Maalesef bu mümkün olmadı. Bu durumun kim olduğumu ya da ne kadar kararlı birisi olduğumu değiştirmediğini düşünerek unutmadan yaşananları kabullendim. Umarım bu anlamanıza yardımcı olur. Ailemi bildiğim her şeyden bir adımçektim. Bunu huzurlu birolmasını umduğum yönde ileri bir adım attım.”