Gündem

Doğu’nun Davos’u Boao Forumu başladı

Asya’nın Davos’u olarak bilinen Boao Forumu, Çin’in Hainan Adası’nda başladı. Boao Forumu, bölge ülkelerinin ekonomik bütünleşmesini sağlamak amacıyla 20 yıl önce kuruldu. Merkezi Çin’de bulunan ve 29 kurucu üyesi bulunan Boao Forumu’nun Konsey Başkanlığı’nı üstlenmiş olan eski Japonya Başbakanı Fukuda Yasuo, Asya kıtasındaki ekonomik bütünleşmenin çalışmaların öncelikli alanı olduğunu belirtmişti.

Dünyanın dört bir yandan 2 bin 600 temsilci ve 160 medya kuruluşundan 1, 200’ü aşkın gazetecinin katıldığı forum esnasında “Çin’i anlamak”, “Değişimleri doğru algılamak” ve “Kuşak ve Yol inşasındaki iş birliği” dâhil 6 panel düzenlenecek.

Bo’ao Asya Forumu 2021 Yıllık Toplantısı açılış töreni bugün Çin’in Hainan eyaletine bağlı Bo’ao kasabasında başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping video konferans yoluyla törene katılarak bir konuşma yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  CHP, “Türkiye Sağlık Forumu” düzenliyor

Kuşak ve Yol, 7.6 milyon kişiyi aşırı yoksulluktan kurtaracak

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında Çin’in reform ve dışa açılmayı geliştirip, bölgesel iş birliğini yoğunlaştırarak Asya ve tüm dünya ile birlikte kalkınmakta olduğunu vurguladı. Xi Jinping, geçen 20 yıl içinde Asya ülkelerinin bölgesel ekonomik bütünleşmeyi hızlandırdığına, ekonomik ve toplumsal gelişmeyi eşgüdümlü olarak ileri taşıdığına, bu sayede Asya’nın dünyanın en dinamik bölgesi haline geldiğine işaret etti. Kuşak ve Yol girişimine de değinen Cumhurbaşkanı Xi, girişimin tek bir tarafa özel bir yol değil, herkesin el ele ilerlemesini mümkün kılan güneşli bir cadde olduğunu yineledi.

Girişime tüm ülkelerin katılabileceğini ve ortak fayda sağlayabileceğini belirten Xi, Kuşak ve Yol’u birlikte inşa etmede temel hedefin gelişmek olduğunu ve girişimin ortak kazanç getireceğini söyledi. Xi Jinping, Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşasının 2030 yılına kadar dünya çapında 7,6 milyon insanın aşırı yoksulluktan ve 32 milyon insanın orta derecede yoksulluktan kurtulmasına yardımcı olmasının beklendiğini vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  Gerçeği Yaşamak

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri