Dünya

Dışişlerinden, mürettebatında Türklerin olduğu geminin alıkoyulmasına ilişkin açıklama

Türkiye, Libya‘da açık denizde seyrederken teknik bir arıza nedeniyle kıyıya yanaşma talebinde bulunan ve içinde 3 Türk personelin de bulunduğu gemide, darbeci general Halife Hafter‘e bağlı güçlerin yaptığı kontrollere ilişkin gelişmeleri yakından izliyor.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliği ve Misurata Başkonsolosluğu üzerinden, yaşadığı teknik arıza sonucu Libya’da darbeci general Hafter’e bağlı güçlerce limana çekilen ve kargo kontrolü yapılan gemideki mürettebattan 3 Türk vatandaşa ilişkin gelişmeleri takip ediyor.

GÖZALTI İDDİALARI YALANLANDI

Diplomatik kaynaklar, limana çekilen geminin kargo kontrollerinin yapıldığını ve Türk gemicilere ilişkin haberlerde yer aldığı şekliyle bir gözaltının söz konusu olmadığını vurguladı.

Kaynaklar, gemide 3’ü Türk olmak üzere birçok ülkeden personel bulunduğunu belirtiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Sovyetlerin son liderinden ABD ve Rusyaya çağrı: Yeni bir Soğuk Savaşın başlamasına izin vermeyin

NE OLMUŞTU?

Libya’da darbeci general Halife Hafter’e bağlı güçler, Karayip ülkesi Greneda bandıralı bir gemininve yükünün kontrolü için Ras El Hilal Limanı’na çekildiğini açıklamış, geminin durdurulmasına ve 3 Türk vatandaşı personelin pasaportlarınınedilmesine ilişkin görüntüleri paylaşmıştı.