Eğitim

DGS ek tercihleri başladı! 2019 DGS ek yerleştirme tercih kılavuzu

Meslek yüksekokulu ve Açık Öğretim mezunları öğrenciler, lisans programına geçmek için DGStercih dönemini bekliyorlardı. ÖSYM’den bu öğrencilere müjdeli haber geldi. ilk yerleştirme sonuçlarına göre 30 bin boş kontenjanın kaldığı DGStercihleri ÖSYM AİS üzerinden yapılacak. DGSyerleştirme kılavuzu, boş kontenjanlar, tüm tablolar haberimizde.

DGS EK TERCİHLER

2019-DGS Ek Yerleştirme tercihleri, 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar tercihlerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak TC kimlik numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklardır.

2019 DGS EK TERCİH KILAVUZU

2019-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolara vebilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Tercih yapacak adayların bu bilgileri dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

DGS EK TERCİH KILAVUZU VE TABLOLAR

Sıradaki Haberi Oku  Arabuluculuk sınav sonuçları açıklandı! Arabuluculuk nedir? Arabuluculuk sınavı şartları

DGS EK TERCİH BAŞVURUSU KİMLER YAPABİLİR?

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylaryerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019- DGS’ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo-1’de yeryükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’yetüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en30 tercih yapabileceklerdir.