Eğitim

DGS ek tercih puanları 2019 – ÖSYM DGS ek tercih kılavuzu

ÖSYM, 2019 DGStercih başvuru ekranını öğrencilere 1 Ekim açtı. Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonucuna göre lisans programını kazanamayan adaylar DGStercih dönemini bekliyordu. 1-7 Ekim arasında yapılacak DGStercih başvuruları için ÖSYM tarafından DGStercih kılavuzu yayımlandı. Kılavuzdatercih ücreti,tercih puanları, dikey geçiş yapılabilecek lisans programları yer alıyor.

DGS EK TERCİH NASIL YAPILIR?

2019-DGS Ek Yerleştirme tercihleri, 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında alınacak. Adaylar tercihlerini, aşağıda bağlantıdan ulaşacağınız ÖSYM DGStercih başvuru ekranından bireysel olarak TC kimlik numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklar.

2019 DGS EK TERCİH EKRANI

2019 DGS EK TERCİH KILAVUZU

2019-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolara vebilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Tercih yapacak adayların bu bilgileri dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  AÖL sınav giriş belgeleri açıklandı mı? AÖL sınavı ne zaman? AÖL sınav giriş yerleri

DGS EK TERCİH KILAVUZU VE TABLOLAR

DGS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR, NASIL , NEREYE ÖDENECEK?

Ek yerleştirme için tercih ücreti 20,00 TL’dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar, tercih ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer”ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında yatıracaklardır. Ücret yatırma işlemi 8 Ekim 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Banka/ATM’lerden tercih ücreti yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içindeyerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak veyerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.

DGS EK TERCİH BAŞVURUSU KİMLER YAPABİLİR?

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylaryerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019- DGS’ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

Sıradaki Haberi Oku  Anadolu Üniversitesi AÖF kayıt yenileme ne zaman? Bahar dönemi kayıt yenileme tarihleri!

a) Tablo-1’de yeryükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’yetüm adaylar

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en30 tercih yapabileceklerdir.