Eğitim

DGS ek tercih nasıl yapılır? ÖSYM DGS ek tercih kılavuzu 2019

Dikey Geçiş Sınavtercih dönemi bugün başlıyor. ÖSYM tarafından yayınlanan DGStercih kılavuzu 2019 ile adaylar, boş kalan kontenjanları ve taban puanları görebiliyor ve ona göre tercihlerini yapabiliyorlar. DGStercih nasıl, nereden yapılır? DGStercih sayısı nedir? DGStercih için ne kadar ücret, nereye ödenecek? İşte DGStercih hakkında merak edilenler…

DGS EK TERCİH NASIL YAPILIR?

2019-DGS Ek Yerleştirme tercihleri, 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar tercihlerini, ÖSYM’nininternet adresinden bireysel olarak TC kimlik numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklardır.

2019 DGS EK TERCİH EKRANI

2019 DGS EK TERCİH KILAVUZU

2019-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolara vebilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Tercih yapacak adayların bu bilgileri dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Vahamet nasıl yazılır TDKya göre vahamet mi, vehamet mi? Vahamet ne demek?

DGS EK TERCİH KILAVUZU VE TABLOLAR

DGS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR? NASIL ÖDENECEK?

Ek yerleştirme için tercih ücreti 20,00 TL’dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar, tercih ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer”ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında yatıracaklardır. Ücret yatırma işlemi 8 Ekim 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Banka/ATM’lerden tercih ücreti yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içindeyerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak veyerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.

DGS EK TERCİH BAŞVURUSU KİMLER YAPABİLİR?

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylaryerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019- DGS’ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

Sıradaki Haberi Oku  Usül nasıl yazılır? TDKya göre usul mu, usül mü? Usül ne demek?

a) Tablo-1’de yeryükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’yetüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en30 tercih yapabileceklerdir.