Spor

Denizli’de usulsüz engelli raporu operasyonu: 52 gözaltı

Denizli’de usulsüz engelli raporu düzenleyerek devleti 1,5 milyon liranın üstünde zarara uğratan şebeke, polis operasyonu ile çökertildi.

52 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Denizli ve Antalya’da 45 farklı adrese düzenlenen operasyonlarda toplamda 52 kişi gözaltına alınırken, şahısların ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu bile hazırladıkları ortaya çıktı. Yakalanan şahısların bazılarının koltuk değnekli olmaları dikkatlerden kaçmadı.

DOKTORLARI BİLE YANILTTILAR

Şebekenin ‘Sağlık Kurulu Raporu’ alımında özrü ve engeli bulunmadığı halde rapor alma süreci içerisinde hastane çalışanları ve doktorların bilgisi dışında özür oranlarını yükselttiği veya özrü bulunmadığı halde varmış gibi gösterdikleri belirtildi.

Şebekenin gelengöre istenilen şekilde sağlık raporu temin ettikleri, usulsüz raporkişilerin bu raporları almak amacıyla eş, dost,ve arkadaş vasıtasıyla bu şüphelilere ulaştıkları öğrenildi.

Sıradaki Haberi Oku  Brezilya'dan büyük zafer Brazil-Grecee | Maç Özeti İzle

ESAS TAHLİL SONUÇLARINDA GERÇEK DIŞI NETİCELER ORTAYA ÇIKARDILAR

Rapor alınması sürecinde şebeke üyelerinin usulsüz rapor alacakları şahıslara rapor öncesi neler yiyip içecekleri ve ne yapacağı konusunda bilgiler verdikleri belirtildi. Şebeke üyelerinin dediklerini yapan şahısların ise bu sayedetahlil sonuçlarında gerçek dışı neticeler alınmasını sağladıkları, yüzde 40 engellilik oranı üzerinde sağlık raporu alınmasını temin ettikleri belirtildi.

ALINAN RAPORLARLA SAĞLIKLI KİŞİLERİN MALULEN EMEKLİ YAPTILAR

Operasyonda, ilgilive kuruluşlarla yapılan resmi yazışmalar sonucunda ise alınan raporlarla engellilere sağlanan emekli maaşı, evde bakım yardımı,sağlık harcaması, ücretsiz engelli ulaşımı, engellilere sağlananindirimi, yaşlılık muhtaçlık aylığı, çalışma gücünü kaybetmiş olanlara sağlanan engelli vergi indirimi gibihizmet ve imkanlarından faydalanarak bugüne kadar 1 milyon 569 bin 823 TLzararına yol açtıkları ve engellilere yönelik her türlü ayrıcalıklardan yararlandıkları tespit edildi.

Sıradaki Haberi Oku  Amerika'yı salladık ama yıkamadık ABD-TÜRKİYE| Maç Özeti İzle

ŞÜPHELİLERİN GERÇEK ENGEL ORANLARI YÜZDE 40’IN ALTINDA ÇIKTI

Gözaltına alınan ‘usulsüz sağlık kurulu raporu verilen’ şüphelilere hastanelerde yeniden sağlık raporu alındı. Alınan gerçek raporlarda ise şüphelilerin büyük çoğunluğunun yüzde 40 engellilik oranının altında olduğu ve engellilik durumlarının bulunmadığı tespit edildi.

ÇOK SAYIDA RAPOR VE DOKÜMAN BULUNDU

Operasyon kapsamında şüpheli şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda ise sağlık kurulu muayene kağıtları, engelli sağlık kurulu raporları, sağlık kurulu raporu talep yazısı, kurul değerlendirme formları, engelli iş kurma başvuru formları, emeklilik hesaplama çıktıları ve çok sayıda doküman ele geçirildi.