Gündem

Denetim yapan ekipler 53 ton balığa el koydu

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri ilegüvenlik, deniz polisi ve Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Marmara Denizi’nde avlanan balıkçı teknelerine gece saatlerindeyapıldı.

TEKNELERİN VE BALIKÇILARIN EVRAKLARI İNCELENDİ

Avlanan teknelere,güvenlik botlarıyla yanaşan ekipler, teknelerin ve balıkçıların evraklarını inceledi. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gürpınar Su Hali’ne giden ekipler, balık boylarını da ölçerek avlanmanın yasal koşullara uygunluğunuetti.

DENETİMLERDE 53 TON BALIĞA EL KONULDU

Denetimlerde, 3750 kasa istavrit, 31 kasa mezgit, 32 kasa hamsi, 99 kasa kefal, 21 kasa lüfer, 30 kilogram köpek balığı ve 1vatoz balığı olmak üzere toplamda 53 ton balığa el konuldu.

“CEZALAR 5 BİN İLE 50 BİN LİRA ARASINA ÇIKARTILDI”

Denetimler sırasında açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Evrak kontrollerinde yeşildediğimiz ruhsatlarına bakıyoruz. Balıkçı teknelerinin geçerlilik süresimı yok mu ona bakıyoruz. Su ürünleri faaliyetlerinde bulunanların sarıdediğimiz profesyonel balıkçılık yaptıklarına dair onlara bakıyoruz. Evraklarının geçerlilik sürelerine bakıyoruz. Bir de elektronik seyir defterlerine baktık. Sahil Güvenlik komutanlığı ekipleri de kendi denetimlerini gerçekleştirdi. Yeniürünleri kanunuylabundan sonra el konulan balıklara piyasaya arz edilmiyor. Yem fabrikalarına satılamazsa hayır kurumlarına bağışlanıyor. Sürdürebilir balıkçılığı sağlamak için geçmişte bin 635 lira ile 5 bin lira arasında olan cezalar 5 bin ile 50 bin lira arasına çıkartıldı” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Putin ile Sisiden nükleer silah anlaşması