Dünya

Darbeci Hafterden bir skandal hamle daha! Libyanın güneyindeki petrol sahası kapatıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’insahipliğinde Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı devam ederken, darbeci Hafter’dan skandal bir hamle daha geldi. Zirve devam ederken Trablus’a saldırı düzenleyen darbeci Hafter yanlıları, buLibya’nın güneyindeki Şerare Petrol Sahası’nda petrol pompalama işlemini durdurdu.

GÜNLÜK 300 BİN VARİLİ AŞKIN PETROL ÜRETİLİYOR

Petrol sahasındaki yetkililerden alınan bilgiye göre, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter yanlılarının petrol sahasını Zaviye Limanı’na bağlayan hattaki vanalardan birini kapatması nedeniyle petrol pompalama işlemi durduruldu.

Libya’daki en büyük petrol sahası olan Şerare’de günlük 300 bin varili aşkın petrol üretiliyor. Bu miktar, 2019 yılında günlük bir milyon varili aşkın üretimin yapıldığı Libya’nın petrol üretiminin yaklaşık üçte birlik kısmına tekabül ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  Talihsiz kadın, Koronavirüs bulaştı yalanıyla tecavüzden kurtuldu

PETROL TANKERİNİ DE HEDEF ALDI

Libya’nın uluslararası meşruiyete sahip temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerin ortak Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Abdulmalik el-Medeni, yaptığı açıklamada, Hallatat ve Hallet el-Furcan bölgesinde Hafter milislerinin ateşkesi ihlal ederek havan saldırısı düzenlediklerini, kendilerinin de bu saldırıya karşılık verdiğini ve durumualtına aldıklarınıetmişti.

Medeni, Hafter milislerinin havan saldırısının Hallatat bölgesindeki petrol tankerlerine isabet ettiğini, bu nedenle yangın çıktığını söylemişti.

ATEŞKESİ İHLAL EDİP SALDIRI DÜZENLEDİLER

Öte yandan, Libya’daki taraflar ve uluslararasıAlmanya’nın başkenti Berlin toplanırken, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milisler ateşkesi ihlal etti.

Libya’nın uluslararası meşruiyete sahip temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerin ortak Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Abdulmalik el-Medeni, yaptığı açıklamada, Hallatat ve Hallet el-Furcan bölgesinde Hafter milislerinin ateşkesi ihlal ederek havan saldırısı düzenlediklerini, kendilerinin de bu saldırıya karşılık verdiğini ve durumualtına aldıklarınıetti.

Sıradaki Haberi Oku  Elini bırakmayan kadın, Papaya kameralar önünde zor anlar yaşattı