Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile ortak basın toplantısı düzenledi

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Senegal’e 5. gelişim. Şubat ayı itibarıyla Afrika Birliği Dönem Başkanlığı’nı devralmış olan dost ve kardeş ülke Senegal’e başarılar diliyorum.

Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizi samimiyet kardeşlik ve dayanışma temelinde geliştirmeye devam edeceğiz.

Kıymetli kardeşim ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye Senegal ilişkilerini ele aldık.  İşbirliğimizi derinleştirmek hususunda aynı kararlılığı paylaştığımızı bir kez daha ifade ettik.

Bugünkü görüşmelerde de ekonomik yatırımlar savunma sanayi ve terörle mücadele alanlarındaki ilişkileri nasıl daha ileri bir düzeye taşıyabiliriz bunları etraflıca görüşme fırsatını  bulduk.

Ziyaretin vesilesiyle Dakar Büyükelçiliğimizin yeni Kançılarya binasının resmi açılışını da yarın gerçekleştireceğiz .

Ticaret ve yatırımlarda karşılıklı yatırımların yanı sıra ticaret hacmimiz günden güne çok daha fazlasıyla artıyor. Salgına rağmen 2021 yılında ikili ticaret hacmimiz önceki yıla göre %42 artarak 540 milyon doları aştı.

Sıradaki Haberi Oku  CHP Covid-19 Danışma Kurulu'ndan Maymun Çiçeği açıklaması

Bu rakamı az önce sayın başkanın da ifade ettiği gibi bir milyar dolara ulaştırmak. İlişkilerimizi geliştirirken Senegal’in beşeri kaynaklarını öne çıkarmayı özellikle planlıyoruz.

Senegal’deki firmalarımız ayrıca enerji çelik üretimi sağlık gıda sanayi hazır beton üretimi ve altın işleme alanlarında karşılıklı menfaat temelinde faaliyetlerde bulunuyorlar.

Kalkınma alanında da yakın işbirliği içerisindeyiz 2007 yılından bu yana Senegal’de toplam 12 milyon dolar değerinde 186 projeyi hayata geçiren TİKA faaliyetlerini sürdürmekte kararlıdır.

Türkiye Maarif Vakfımız ise Senegal’de 13 okulda toplam 857 öğrenciye eğitim veriyor. 1992 yılından bu yana Türkiye burslarından yararlanan Senegalli öğrenci kardeşlerimizin sayısı ise 187’ye ulaşmıştır. Senegal makamlarının FETÖ ile mücadelemizde sağladıkları destek için teşekkür ediyorum bu destek ve dayanışmanın bundan sonra da devam edeceğine inanıyorum.”
Hibya Haber Ajansı

Sıradaki Haberi Oku  Mesut Şehitoğlu’ndan hilal aile projesine destek