Dünya

Cinsel tacizle suçlanan Harvey Weinstein cinsel ilişki sözleşmesi imzalama tedbiri aldı

Ünlü yapımcı Harvey Weinstein, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu 75’tenkadına cinsel tacizle suçlanıyor. Harvey Weinstein’ın avukatı Donna Rotunno iseaçıklamasında yapımcının yazılı rıza formu imzalamayan biriyle cinsel ilişkiye girmeyeceğini söyledi.

“KADINLARA CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEDEN ÖNCE RIZA FORMU İMZALATIRDIM”

New York Times‘a konuşan Avukat Rotunno, “Günümüz dünyasında yaşayan bir erkek olsaydım, bir kadınla herhangi türden bir cinsellik yaşamadan önce yazılı rıza formu imzalamalarını isterdim” dedi ve ekledi: “Neden olmasın? Bütün şüpheleri ortadan kaldırır. Herkesin işi kolaylaşır.”

41 yaşındaki avukat, bugüne kadar cinsel saldırıya uğramamasının nedeninin “kendisini öyle bir duruma sokmaması” olduğunu söyledi. Rotunno, Weinstein’ı suçlayan kadınlara referans vermese de söyledikleri Weinstein’ın suçlamalar karşısındaki savunmasına paralel.

“CİNSEL EĞİLİMLER RIZAYA DAYALI”

Ünlü Hollywood yapımcısı mahkemede beş tecavüz ve cinsel saldırı suçlamasıyla yüzleşecek. Avukatı Rotunno ise Weinstein’ın eylemlerinin rızaya dayalı olduğunu savunuyor. Weinstein, Rotunno’nun bugüne kadar savunduğu, cinsel suçlarla karşılaşan 40’tanerkekten yalnızca biri. Avukat, bu davaların yalnızca birini kaybetti. Rotunno’nun sözleri, “mağdurları suçladığı” gerekçesiyle taciz mağdurlarıyla dayanışma gruplarının tepkisini çekti.

Sıradaki Haberi Oku  Danimarka ve İsveç, Iraktaki eğitim faaliyetlerini askıya aldı

ABD’de cinsel şiddete karşı en büyük örgüt olan Cinsel saldırı, İstismar ve Ensest Ağı, “Mağdurların cinsel saldırıdan sakınmasının kendi ellerinde olduğuna dair bu anlatı kendi işi için kullanışlı olabilirgerçekle alakası yok” dedi. Rotunno’nun sözleri, özel ilişkilerde rızayı resmiyete dökme üzerine tartışmaları da yeniden canlandırdı.

Örneğin LegalFling (YasalKaçamak) uygulaması, kullanıcılarına belli cinsel eylemlerden önce rıza talep etme ve rıza gösterme imkanı sunuyordu. Uygulama internet sitesinde “Angajman kurallarını ve kişisel tercihleri açıkça gösteren bu uygulamayı kullanmak, yanlış anlaşılmaların ve istemeden içine düşülen kötü durumların önüne geçebilir” diyordu.

“TEORİDE İYİ FİKİR AMA PRATİKTE UYGULANAMAZ”

Bir diğer uygulama olan We-Consent (Rıza-Gösteriyoruz) ise kullanıcılarına 20 saniyelik bir video kaydıyla cinsel ilişkiye girmeye rıza gösterdiklerini onaylama imkanı sunuyordu. İki uygulama da pek yayılamadı. Bu da insanların cinsel birliktelik isteklerini kayda geçirmekte isteksiz olduğu anlamına gelebilir. İki uygulama da kullanıcılarını yasalar karşısında korumayı hedeflediklerini belirtiyordu.

Sıradaki Haberi Oku  KKTC'den Rum kesimine yeni iş birliği çağrısı

LegalFling kullanıcılara “canlı sözleşme” imzalayarak istedikleri anda rızalarınıçekme, vazgeçme ve sözleşmenin ihlali durumundatalep etme seçeneğini sunuyordu. Fakat böyle bir uygulama, hatta cinsel ilişkiyeverdiğini notere bildirme seçeneği bile mahkemede kısıtlı bir etkiye sahip olur. ABD’nin Michigan eyaletinden, cinsel istismara maruz kalan çocuk ve genç yetişkinleri savunan avukat Karen Truszkowski, “Bu teoride iyi birolabilirpratikte uygulanamaz” diyor. Truszkowski, taraflardan birinin şartları ihlal etmesiyle yasal sözleşmelerin geçersiz hale geldiğini hatırlatıyor.

Taraflar birbirlerini sözleşmeye uymaya nasıl zorlayabilir?

Fakat tüm cinsel ilişkilerde rıza her analınabilir ve bu da böylesi bir sözleşmeyi anlamsız kılar. Truszkowski “Taraflar birbirlerini sözleşmeye uymaya nasıl zorlayabilir?” diyor ve ekliyor: “Biri fikrini değiştirirse diğeronu sözleşmede yertürden bir sekse zorlayamaz. Bu ikiiçin de yasal koruma sağlamaz, ne mağduru ne de istismarla suçlanan kişiyi korur. Bence faydasız bir çaba.”

Sıradaki Haberi Oku  Alman otomotiv devi Audi, 9 bin 500 kişiyi işten çıkaracak

#MeToo hareketinin ortaya çıkmasıyla kurulan ve cinsel istismar mağdurlarına yardım eden TIME’S UP (SÜRE DOLDU) Yasal Savunma Fonu Direktörü Sharyn Tejani, Avukat Rotunno’yu dinledikten sonra “Beni en çok etkileyen şey, mağduru suçlamanın ne kadar kökleşmiş olduğunu birdaha görmek oldu” diyor.

Tejani “şöyle yapmasaydın başına bunlar gelmezdi” imasının, cinsel tacizin önüne geçmenin mağdurların elinde bulunan bir güç olduğu fikrine dayandığını vurguluyor:

“Pek çok kişi bir işe başlamadan önce de iş sözleşmesi imzalıyor ve başlarına işyerinde çok kötü şeyler gelebiliyor. Oysa bu tür eylemler yapan kişinin ve bunaveren sistemin suçudur.”

Truszkowski de bu görüşe katılıyor: “Böyle yaparak suçu mağdura atıyorsunuz. Neden kızlarımıza nasıl hayır demelerini öğretmek yerine oğullarımıza cinsel saldırıda bulunmamayı öğretmiyoruz?”

Haber Videosu

: Cinsel tacizle suçlanan Harvey Weinstein cinsel ilişki sözleşmesi imzalama tedbiri aldı