Dünya

Çinin durumu içler acısı! Türkiyeye sattığı maskeleri geri alıyor

Çin’de ortaya çıkan ve farklı ülkelere yayılan ‘koronavirüs’e karşı önlem amacıyla maske kullanılıyor. Maske talebinin artması ve üretimde ihtiyacın karşılanmaması üzerine Çin’den, daha önce Türkiye‘ye pazarlanan maskeler satın alınmaya başlandı. Denizli‘deki firma tarafından Çin’den ithal edilen maskeler, bu ülkeye satılıyor.

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Denizli’de medikal şirket sahibi Erhan Demirel, ‘koronavirüs’ün ortaya çıkarak, yayılmasıyla dünyada maske talebinde patlama yaşandığını söyledi. En büyük maske üreticisinin Çin olduğunu belirten Demirel, Türkiye’nin de bu ülkeden büyük oranda maske ithal ettiğini kaydetti.

“TELEFONLARIMIZ GECE GÜNDÜZ SUSMUYOR”

Üretimde ihtiyacın karşılanamaması üzerine Çin tarafından daha önce Türkiye’ye ihraç edilen maskelerin şimdi satın alınmaya başlandığını anlatan Erhan Demirel, şöyle konuştu: “Şirket telefonları ve benim cep telefonum gece gündüz susmuyor. İnternet aracılığıyla ulaşmaya çalışıyorlar. Çin’deki ‘koronavirüs’ nedeniyle üretim orada yetersiz olduğu için çevre ülkelerden karşılamaya çalışıyorlar. Fakat oradakiler de karşılamayınca talep Türkiye’ye kadar geldi. Çok yoğun maske talebiyle karşı karşıyayız. Japonya, Hong Kong, Kırgızistan, Türkmenistan, aklınıza gelebilecek her yerden arıyorlar. 1 milyon, 5 milyon, 10 milyon, 100 milyonisteyen firmalar bile oldu.”

Sıradaki Haberi Oku  Çin, koronavirüs için 1,63 milyar dolar bütçe ayırdı

“SATIN ALDIĞIMIZ MASKEYİ TEKRAR ÇİN’E SATIYORUZ”

Çin’den daha önce maske ithal etiklerini; ancak yoğun talep nedeniyle bunları ülkeye satmaya başladıklarını belirten Demirel, “Çin dünyada maskenin üretim merkezi; ancak onlar da taleplere yetişemediği için sattığı maskelerialmak istiyor. Bugün 300 bin maskeyiÇin’egöndereceğiz. Çin’den satın aldığımız maskeyiÇin’e satıyoruz” dedi.

“KARABORSAYA DÜŞTÜ”

Erhan Demirel, arayan kişilerin maskenin fiyatını değil olup, olmadığını sorduğunu anlatan, “Bu maskeler şu anda karaborsaya düştü. Karaborsa kelimesi bu ürün için şuaz kalır. Çok kıymetli ürün haline geldi; çünkü yok. İnsanlar parasını değil ürünün olup, olmadığını soruyor. Bufırsatçılığı ortaya çıkarıyor. Arayanların bir kısmı ürünü bir şekilde temin edipdışına satma derdinde. Bu ürünleri 2 hatta 3 katına satanlar var. Mesela altının fiyatı var. Gidip kuyumcudan istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Ama bu maskedebelirsiz. Şumaske altından daha kıymetli, diyebilirim” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Rusya, Türkiye karşıtı General Hafterin ateşkese olumlu baktığını duyurdu