Dünya

Çinden dünyaya yayılan koronavirüs salgınında ilk kez bir ABD vatandaşı can verdi

Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 720’ye, dünya genelinde enfekte olanların sayısı da 34 bin 400’e yükselmiş durumda. Virüsün hala tedavisi bulunabilmiş değil.

Binlerce insan, Japonya ve Hong Kong‘a demirlemiş iki cruise gemisinde karantina altında bulunuyor. Japonya’daki Diamond Princess isimli cruise gemisinde virüs taramaları devam ederken gemidekienfekte insan sayısı 64’e yükseldi.

BİR ABD VATANDAŞI ÖLDÜ

Dünyayı dehşete düşüren salgın sonucunda bir ABD vatandaşı yaşamını yitirdi. BuABD’nin virüsten ilk can kaybı olarak kayıtlara geçti. New York Times’a açıklama yapan ABD’nin Pekin Büyükelçiliği, ölüm haberlerini doğruladı.

HONG KONGLULAR TUVALET KAĞIDI STOKLUYOR

Hong Konglular, ülkedekağıdı stoğunun tükendiğine dair söylentiler nedeniylekağıdı almak için resmen savaş vermeye başladı. Hükümet söylentileri yalanladıhalk halenkağıdı stoklamaya devam ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Selçuktan Cumhurbaşkanı Erdoğana tatil sorusu

Çin anakarası ile sınırların kapanmasıyla belirli mallar, özelliklekağıdı ihracının biteceğiedilmişti. Hong Kong hükümeti söylentileri yalanladı ve vatandaşlarını sakin olmaya çağırdı.

Hükümetten yapılan açıklamada, sınırların kapatılması daolmak üzere çeşitli acilönlemlerinin “Çin anakarası ile Hong Kong arasındaki nakliye hizmetlerini etkilemeyeceği”edildi.

ÇİN İDAM CEZASI VERECEK

Çin hükümeti virüsünedilmesi adına alınan önlemleri engelleyenlere ağır cezalar vereceğini duyurdu. Kuralları ihlal edenler hızlı tutuklamalara, cezalara ve hatta ölüm cezasına maruz kalacaklar.

MASKE TAKMAYANA GÖZALTI

Pekin Belediyesi’nden yapılan açıklamada otel, restoran, süpermarket, eğlence alanları, toplu taşıma ve benzeri yerlerde maske takılması gerektiği bildirildi.

Maske takmayı reddeden kişilere önceuyarıların yapılacağı belirtilen açıklamada, kişi bu tutumunu sürdürürse gözaltına alınabileceği vurgulandı.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs Almanyaya da sıçradı

Ülkede özellikle Hubey eyaletindeki yoğun ihtiyaç nedeniyle çoğu sağlık şirketi, maskeüretimlerinin büyük çoğunluğunu bu eyalete yönlendiriyor. Halihazırda Pekin gibi büyük şehirlerde maske satan eczanelerde stoklar yetersiz kalıyor.

VİRÜSÜN TAŞIYICISI ‘PANGOLİN’ Mİ?

Çinli araştırmacılar bir memeli türü olan ve eti içindışı biçimde ticareti yapılan “pangolin”in potansiyel coronavirüsü taşıyıcısı olabileceğini duyurdu. Güney Çin Ziraat Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Bukeşif virüsten korunmak, yayılmasını önlemek ve kaynağının keşfedilmesi adına büyük önem taşıyor.” ifadelerine yer verildi.