Dünya

Çinde yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısı 491e yükseldi

Çin’de, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle can kaybı 491’e, virüs teşhisi koyulanların sayısı 24 bin 324’e yükseldi.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre, 2019-nCoV salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin 490’ı Çinkarası, 1’i Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde olmak üzere 491’e çıktı.

Bununlakoronavirüs teşhisi koyulan hasta sayısı 3 bin 219’nin durumuolmak üzere 24 bin 324’e yükseldi. Virüs taşıma durumu şüpheli olanlar 23 bin 260’a, müşahede altına alınanların sayısı ise 185 bin 555’e ulaştı. Çinkarası dışında Hong Kong’dakisayısı 18’e, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10’a yükseldi.

SON 24 SAATTE 65 CAN KAYBI

Ayrıca NHC,24 saatte 65 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3 bin 887 koronavirüs vakasının tespit edildiğini aktararak, bu vakaların 431’inin durumunun ağır olduğunu belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  Rusyanın yeni başbakanı Mihail Mişustin oldu

Diğer yandan koronavirüsten kaynaklı ölümlerin 479’u salgının merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, eyalette tespit edilensayısı ise 16 bin 678’e yükseldi. Hubey’de en çok ölüm ve koronavirüs vakasında başı çeken Vuhan kentinde ölü sayısı 362,sayısı 8 bin 351 oldu.

VUHAN’DA BİNALAR HASTANEYE DÖNÜŞÜYOR

Vuhan’da hastanelerdeyetmezliğinden dolayı biri stadyum, biri sergi merkezi olmak üzere 3geçici hastaneye dönüştürülerek, koronavirüs bulaşan hastaların testi ve muayenesi için kullanılacak.

Toplam 3 bin 400kapasitesine ulaşan geçici hastaneler yatak, masa,elektrikli battaniye ve çeşitli malzemelerle donatıldı. Kentteki hastanelerde kapasite yetmezliği nedeniyle 10 günde binkapasiteli bir hastane inşa edilmişti.

NE OLMUŞTU?

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Rusyadan ortak devriye açıklaması: Türkiye olmadan yapıldı

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğerve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya almıştı. Bugüne kadar Çin dışında Filipinler’de bir kişi koronavirüsten yaşamını yitirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 3 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Çin dışında 23 ülkede 151 koronavirüs vakasına rastlandığını duyurmuştu.