Dünya

Çinde yaşayan Antepli yaşanılanları anlattı! Burada fare yılı kutlanıyor, sakın gelmeyin

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit altınakoronavirüs salgınında 100’deninsan hayatını kaybetti. Çin’de olağanüstü önlemler alınırken, diğer ülkeler de virüsle ilgili sıkı önlemler almaya başladı. Çin’de lokanta işleten Gaziantepli Mustafa Temir, Çin’de yaşanan olayları anlattı. Çin’deyılı kutlandığını söyleyen Temir, vatandaşlarımızın Çin’e seyahat etmemeleri gerektiğinietti.

ÇİN’E GELMEYİN

Çin’de lokanta işleten İslahiyeli Mustafa Temir, Türk vatandaşlarının çok önemli bir nedenleri olmadıkça koronavirüs vakasının yaşandığı Çin’e gelmemeleri uyarısında bulundu. İslahiye’de yaşayan ağabeyi Metin Temir ile görüntülü telefon konuşması yapan Mustafa Temir, “Türk vatandaşları, Çin’e gelirken bu dönemde çok iyi düşünmeleri gerekir. Çok önemli işleri yok ise Çin’e seyahat etmemeleri, etmek zorunda kalanların ise virüsün görüldüğü şehirlere çok yaklaşmamalarını öneririm” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  NATO Genel Sekreteri Stoltenbergden Türkiye itirafı: Başaramazdık

“BURADA ÇİN BAYRAMI VAR, YENİ FARE YILINI KUTLUYORLAR”

Çin’de virüsün yayıldığı şehirde 15 milyon insanın yaşadığını anlatan Temir, “Burada Çin bayramı var. Yeniyılını kutluyorlar. Virüs ile ilgili çok büyük bir sıkıntı olmasa da 2görüldü. Çinli olan kişiyi ve ailesini karantinaya aldılar. Çin’de virüsün görüldüğü Wuhan kenti ile aramızda yaklaşık 5 saatlik bir uzaklık söz konusu. Virüs görülen şehrin 15 milyon gibi bir nüfusu var. Burada 600 civarı kişidegörüldü. Şehre giriş çıkışlar yasaklandı, bölgeyi karantinaya aldılar” dedi.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

Koronavirüsten sonra insanların sokağa çıkarken maske kullandıklarını belirten Temir, “Çin’de tedbirler artırıldı. İnsanlar tatile bile gitmiyor. Giriş çıkışlar yasaklandı. Herkes evinde, tatile çıkamıyor. Virüsten sonra insanlar tedbirli davranıyor. Bu nedenle maske stoklarının erimek üzere olduğunu söyleyebilirim. Dışarıdan geliyor. Şubüyük bir sıkıntımız yok, inşallah da olmaz. Avrupa’dan da aşı ve ilaç yardımı istendi” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Yanlış metroya binen yolcu hareket halindeki metrodan dışarı atladı