Dünya

Çinde Ufak Fıstık adlı robot karantinadaki insanlara yiyecek götürüyor

Çin’de koronavirüs sebebiyle karantina altına alınanların yardımına robotlar koştu. “Ufak Fıstık” adlı robot, Çin’in Hangzhou şehrine tarifeli uçak seferiyle gelen ancak ölümcül virüs bulaştığı için otelde tutulan kişilere hizmet ederken görüntülendi.

“SEVİMLİ UFAK FISTIK”

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın aktardığına göre robot, “Herkese merhaba. Sevimli Ufak Fıstık şimdi yiyeceklerinizi dağıtıyor. Afiyet olsun. Bir ihtiyacınız olursa lütfen personele WeChat üzerinden mesaj atın” diyor.

OTELDE 300’Ü AŞKIN KİŞİ KARANTİNADA

Habere göre, her kattafazla robotun görev yaptığı 16 katlı otelde, halihazırda 300’ün üzerinde kişi karantina altında tutuluyor.

NE OLMUŞTU?

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  ABD Savunma Bakanı Esper: İranla savaş başlatmak istemiyoruz

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

SARS’I GEÇMESİ BEKLENİYOR

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğerve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Hızlı yayılma özelliği giderek güçlenen koronavirüs, Çin’de 2002-2003 yıllarında 5 bin 327 kişiye buluşan şiddetli akut solunum yolu sendromunun (SARS)sayısını geçmiş durumda. Koronavirüsün, Çin’deki vakası sayısının, SARS’ın 2003’te dünya genelindeolduğu 8 binsayısını da geçmesi bekleniyor.