Dünya

Çinde ailesi karantinaya alınan 17 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Çin’in Hubei eyaletinde, ailesi virüs nedeniyle karantinaya alınan 17 yaşındaki serebral palsili hastası çocuk ölü bulundu. Evdebaşına bırakıldığı için öldüğü düşünülüyor. Yetkililer, ölüm nedenini araştırmaya devam ediyor.

6 GÜNDE YALNIZCA İKİ DEFA YEMEK GÖTÜRÜLMÜŞ

Yan Cheng isimli 17 yaşındaki çocuk, babası ve otizmli kardeşinin karantinaya alınmasıyla evde yalnız kaldı. Cheng’in babası Yan Xiaowen, karantinaya alındıktan sonra Çin’de bir sosyal paylaşım sitesi olan Weibo’dan evdekalan oğlu için yardım çağrısında bulundu. Ancak yetkililerin, altı gün içinde Cheng’e yalnızca iki defagötürdüğü iddia edildi.

Yan Cheng (Mavi tişörtlü)

Cheng’in evdebaşına kaldığı süre zarfı içinde teyzesinin de ziyaret ettiği, ancak sağlık durumu nedeniyle Cheng’inüç gün ziyaret edemediği belirtildi.

SEREBRAL PALSİLİ NEDİR?

Serebral palsi (SP), erken fetal dönem ile beş yaş arasında meydana gelen beyin hasarıdır. Serebral palsinin etkileri hasarın derecesine ve bulunduğu yere bağlı olarak değişir. Hareket bozuklukları ve kaslarda spastisite ile kendini belli eden bir hastalıktır. Serebral palsinin nedenleri arasında oksijen yetersizliği, enfeksiyonlar ve beyin malformasyonu nedeniyle oluşabilecek beyin hasarı sayılabilir. Belirtiler,edilmeyecek kadar hafif olabileceği gibi bir veya dahauzuvda önemlibozuklukları veedemeyecek kadarhale gelen eklemlere kadar uzanır. Serebral palsininbir tedavisi yoktur. Fakat fizyoterapi, konuşma terapisi, ergoterapi veilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi yöntemleri hastaların maksimum potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Sıradaki Haberi Oku  Bangladeş, fiyatı 2 ayda 8 kat artınca Türkiye dahil 4 ülkeden soğan ithal etmeye başladı

Serebral palsi ya da diğer adıyla beyin felci kasların tonusunu, hareketini ve motor becerileri etkileyen bir problemdir. Vücudun koordineli ve amaçlı bir şekildeetme kabiliyetini engeller. Solunum, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren diğer vücut fonksiyonlarını da etkileyebilir. Çoğu durumda, görme, işitme ve dokunma duyusunda da sorunlar vardır. Serebral palsi bir hastalık değildir. Aksine,hareketlerinieden beyin hasarınınolduğu birbelirtidir.

SEREBRAL PALSİLİ NEDENLERİ

Serebral palsiye birçok farklı türde beyin malformasyonu veya hasarıolabilir ve bazenfazla nedenden kaynaklanabilir. Vakaların %15 ila 20’si doğumdan kısa bir süre önce, doğum sırasında ve kısa bir süre sonra ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanır. Bu sorunlar doğum sırasında oksijen eksikliği, enfeksiyonlar ve beyin travmasıdır.

Sıradaki Haberi Oku  Donald Trumpın barış planı sonrası öfkelenen Filistin halkı, sokağa indi

Hamilelik sırasında geçirilen kızamıkçık, toksoplazma, zika virüsü veya sitomegalovirüs enfeksiyonlarıserebral palsiyeolur. Gen anormallikleri de beyinde yapısal bozukluklaraolarak serebral palsiye yol açabilir.

Erken doğan prematüre bebekler bu bozukluğa karşı özellikle hassastır. Bu bebeklerde beynin bazı bölgelerinde bulunan kan damarları tam gelişmemiştir ve kolayca kanayarak hasara zemin hazırlar. Yenidoğan döneminde sarılığa yol açan kandaki yüksek bilirubin seviyeleri, kernikterus adı verilen beyin hasarınaolabilir. Kernikterus serebral palsinin önemli nedenlerinden biridir.

Yaşamın ilk iki yılında görülen menenjit, ağır sepsis, yaralanmalar vedehidrasyon gibi sorunlar beyneverebilir ve sonrasında beyin felcineolabilir. Bebeklik döneminde geçirilen trafik kazaları ya da düşme, sarsılma gibi sebeplerinolduğu travmalar serebral palsiye yol açabilir.

Haber Videosu

: Çin’de ailesi karantinaya alınan 17 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sıradaki Haberi Oku  Genç hemşirenin, hastane tuvaletinde cesedi bulundu!