Dünya

Çin koronavirüs sebebiyle inşa ettiği bin kişilik hastaneyi 10 günde tamamladı

Yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde, salgından etkilenenleri tedavi etmek üzere yapımına başlanan hastanenin inşaatının bittiği ve bugün hizmet vermeye başlayacağı bildirildi.

Hasta akınıyla başa çıkmak için açılması planlanan yeni hastane, böylelikle tam 10 günde inşa edilmiş oldu.

ASKERİ SAĞLIK EKİBİ TEDAVİ EDECEK

Çin Merkez Televizyonu, yeni koronavirüsün bulaştığı hastaların, yeni hastanede askeri sağlık ekibi tarafından tedavi edileceğini duyurdu.

BİN KİŞİLİK KAPASİTEYE SAHİP

Vuhan kentinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bir alana inşa edilen Huoshenshan Hastanesi, monte edilmiş mobilgruplarından oluşuyor. Hastane, yaklaşık bin kişilikkapasitesine sahip. Hastanenin inşaatı 23 Ocak’ta başlamıştı.

ROBOTLAR GÖREV ALACAK

The Paper adlı gazetenin aktardığına göre hastanede özel ‘tıbbi robotlar’ da görev yapacak. Bu robotların ilaç verme, test örnekleri taşıma gibi görevleri yürüteceği belirtiliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Çinin durumu içler acısı! Türkiyeye sattığı maskeleri geri alıyor

ÖLÜ SAYISI 361 OLDU

Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 361’e yükseldi.

50 MİLYON İNSAN KARANTİNADA

Öte yandan merkezi hükümet, virüsle mücadele kapsamında 800 kilometre doğudaki Wenzhou şehrinde de yollar barikatlarla kapatıldı. İnsanlara evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı.

Çin genelinde 50 milyon insanın, karantina önlemleri kapsamında kısıtlı bir yaşam içinde tutulduğu değerlendiriliyor. Hong Kong üniversitesinden uzmanlara göre isesayısı resmi açıklamaların çok üzerinde olabilir. Aynı uzmanlar, Vuhan kentinde salgından etkilenenlerin sayısının 75 bindenolabileceğini savunuyor. ABD ve Avustralya yakıniçinde Çin’e seyahat etmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerine girişini engelleyeceğini duyurdu.

Güney Kore, seyahat engelini, Hubei eyaletine gitmiş olanlarla sınırladı. Çok sayıda ülke Hubei eyaletindeki vatandaşlarını tahliye ediyor ve karantina işlemleri uyguluyor.

Sıradaki Haberi Oku  İranda düşen Ukrayna uçağında ölenlerin 26sı çocuk