Dünya

Çin İstanbul Başkonsolosu: Türk iş insanlarının koronavirüse sevinmeleri Türk misafirperveliğine aykırı

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altınakoronavirüs Türkiye‘nin de gündeminde. Türk iş insanlarının koronavirüs yüzünden çıkan durumu avantaja çevirmesini ise Çin’in İstanbul Başkonsolosu eleştirdi. Konsolos Huang “Başkalarının acıları üzerindenolmak Türk misafirperverliğine aykırı.” dedi.

“ÇİN’DEKİ HASTALIKTAN KENDİLERİ İÇİN FIRSAT ÇIKACAK DİYE SEVİNİYORLAR”

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç’a konuşan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Songfeng Huang “Çin’de böyle bir hastalık çıktı diye Çin ekonomisi kötüleşecek ve bundan Türkiye ekonomisifaydalanacak diye bir düşünce oluşuyorsa bu bizi endişelendiriyor. Son günlerde böyle haberler çok okuyoruz. Mesela ayakkabıcılar, tekstilciler, sebze meyveciler ve bazı diğer sektörler sanki Çin’deki hastalıktan dolayı kendi sektörü için fırsat çıkacak diye birazoluyorlar. Bu mutluluklarını kendi sektörel toplantılarında paylaşırlarsa daha iyi olur. Hele bazı Türk iş insanları bu yaşananlardan çokoluyor. Başkalarının acıları üzerindenolmak bu ülkenin misafirperverliğine aykırıdır.” ifadelerine yer verdi.

Sıradaki Haberi Oku  İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand: Türkiyede Fars diline ilgi, İrandan daha fazla

ÇİN’DE ÖLÜ SAYISI 1771’E YÜKSELDİ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen kişilerin sayısı, 10 bin 644’ünün durumuolmak üzere 70 bin 548’e yükselirken, can kaybı ise 1’i Hong Kong’da olmak üzere 1771’e yükseldi.

Ayrıca virüs taşıdıklarından şüphelenilen kişilerin sayısı 7 bin 264’e gerilerken, müşahade altındaki kişi sayısı ise 150 bin 539 olarak açıklandı. Kovid-19 nedeniyle tedavi görerek sağlığına kavuşan ve taburcu edilen kişilerin sayısı ise 10 bin 844’e ulaştı.

İlk olarak Vuhan’da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğerve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum”etmişti.