Dünya

Bulgaristanın en zor projesini Türk şirketler yapacak

Bulgaristan demiryolu ağının en stratejik bölümünü oluşturan 20 kilometrelik hat, Türk şirketlerinin oluşturduğu ortaklık tarafından yapılacak. Sofya’yı Filibe’ye bağlayan demir yolunun 20 kilometrelik Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat ve Duygu Mühendislik tarafından kurulan DZZD Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin İş Ortaklığı kazandı.Bulgaristan’da70 yıl içinde yapılacak eninşaat projesi olarak kabul edilen hattın ihale bedeli ise 255 milyon euro.

9 ŞİRKET YARIŞTI

Bulgaristan Ulusal Demiryolu Altyapısı Şirketi (NRIC) tarafından ihale edilen projenin yapılmasına 2014 yılında karar verildi. Sofya-Filibe hattı olarak adlandırılan demir yolu hattı için yaklaşık 1 milyar euro bütçe ayrıldı. Hattın en önemli etabını ise Elin Pelin-Vakarel kesimi oluşturuyor. İhale sürecinde Çin, Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya ve Bulgaristan’dan 9 şirket yarıştı. İpi ise Cengiz İnşaat ve Duygu Mühendislik’in kurduğu DZZD Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin İş Ortaklığı göğüsledi.

Sıradaki Haberi Oku  Başakşehirde karantina yurdundaki ilk gün

BULGARİSTAN’IN EN UZUN TÜNELİ OLACAK

72 ayda tamamlanacak 20 kilometrelik demiryolu hattının 7,68 kilometresini çift tüp, 2tünel yapımı oluşturuyor. Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM) olarak inşa edilecek yapı tamamlandığında ise Bulgaristan’ın en uzun demiryolu tüneli olacak. Bu tünellerin dışında proje kapsamında 8 köprü, 11 menfez ve yerleşim yerlerinin olduğu yerlerde ise 700 metrelik ses duvarı yapılacak. Ayrıca Elin Pelin yeni gar binası ile Pobit Kamık gar istasyonu proje kapsamında yapılırken, Vakarel Garı ve çevresi de yeniden düzenlenecek. 20 kilometrelik hattın sinyalizasyon ve video gözetim sistemleri deortaklık tarafından kurulacak.

KOYUNCU: OLUMSUZLUKLARDAN ÇEKİNMİYORUZ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bulgaristan Ulusal Demiryolu Altyapı Şirketi Müdürü Krasimir Papukçiyski, Sofya-Filibe Demiryolu Hattının Modernizasyonu projesinin en önemli parçasının Elin Pelin – Vakarel bölümü olduğunu belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  Son Dakika: Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Hafter ateşkesi sürdürmeye hazır olduğunu söyledi

Projenin tarihi bir misyona da sahip olduğunueden Papukçiyski, “Bu hat tüm güzergahtaki en ağır vebölüm. Son 70 yıl içinde Bulgaristan’da böyle bir proje hayata geçirilmedi. Son olarak 1949-1951 yılları arasında Balkan Dağları ile Sredna Gora Dağı’nı birleştiren Koznitsa Tüneli yapıldı. Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren ülkemizde böyle bir tesis inşa edilmedi” ifadelerini kullandı.

Cengiz İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Koyuncu ise Bulgaristan’daki enprojeye imza atacaklarını kaydetti. Koyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de hayata geçirdiğimiz projeler ile büyük bir deneyime, bilgi birikimine, yetişmiş kaliteli personele ve iş geliştirme kapasitesine sahip olduk. Bu birikim sınırlarımızı aşmamızı; dünyanın enprojelerine talip olmamızı sağladı. Türkiye artık mühendislik, know-how ihraçhale geldi. Bu bakış açısıyladışında büyümeye başladık. Birçok ilke imza atarkenolarak da Bulgaristan projesini üstlenerekdışında büyüme yolunda önemli bir ivme kazandık. Tabiat şartları, zemin açısından sıkıntılı bir bölge ve mühendislik açısından da dünyada sayılı firmaların üstesinden gelebileceği bir proje. Ancak biz olumsuzluklardan çekinmiyoruz, aksine heyecan duyuyoruz. Önümüzdeki günlerdedışında başka projeleri de hayata geçireceğiz vedışında büyüme stratejisini sürdüreceğiz.”

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye, NATOnun Baltık planına destek vermeyi kabul etti

Kaynak: AA