Dünya

Bulgaristan, Volkswagen fabrikası için pes etmiyor

Dünyanın en büyüküreticilerinden olan Volkswagen, Manisa’da fabrika kuracağını açıkladı. Almanlar, ekim ayının başında Manisa Ticaret Odası’na da şirket kaydını yaptı. Türkiye ile rekabet eden Bulgaristan‘ın ise fabrika yarışında hala umudu var.

YARIŞIN İÇİNDEYİZ

Bulgaristan Yatırım Ajansı Müdürü Stamen Yanev, Türkiye’de kurulması gündemde olan Volkswagen fabrikası yatırımı için Bulgaristan’ın hala yarışın içinde olduğunu söyledi.

VOLKSWAGEN’İN SÖZCÜSÜ “FABRİKA TÜRKİYE’DE KURULACAK” DEMİŞTİ

Volkswagen’in üretim sözcüsü Leslie Bothge ise fabrika konusunda yaptığı açıklamada tartışmaları sonlandırmış ve “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’ye kurulması planlanan üretim tesisi beklemede. Aktif olarak alternatif bir yer arayışı içinde de değiliz.” diye konuşmuştu.

ALMANLAR FABRİKA İÇİN TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ

Alman otomotiv devi Volkswagen ağırlıklı olarak Orta Doğu için üretim yapacak fabrikanın kurulacağı ülke konusunda Bulgaristan, Suudi Arabistan ve Türkiye arasında tercih yaptı. Firma, geçtiğimiz eylül ayında fabrikanın Türkiye’de kurulacağını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  Trump aklandı ABD borsaları rekor kırdı

MANİSA’DA 10 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Türkiye’de fabrikanın kurulacağı şehir için Manisa’yı tercih eden Volkswagen burada yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacak.

944 MİLYON LİRA SERMAYELİ ŞİRKET KURULDU

Volkswagen’in Türkiye’de kurduğu şirketin bilgileri, Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün 2447 sayılı ilanıyla 2 Ekim 2019 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer aldı.

Buna göre, Volkswagen Aktiengesellschaft, 943 milyon 500 bin Türk lirasıile “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketi Manisa’da kurdu.

Şirketin merkezi “KeçiliköyOSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/Manisa” oldu.